جمعه 30 شهریور 1397 | به روز شده: 24 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 8 مهر 1391 - 00:26:00 | کد مطلب: 186070 چاپ

اوج‌گیری موارد نارسایی قلبی پس از زمین‌لرزه 2011 ژاپن

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
یک بررسی جدید نشان می‌دهد شمار موارد نارسایی قلب در منطقه میاگی به دنبال زمین‌لرزه و سونامی مرگبار مارس 2011 اوج گرفت و برای شش هفته در این حد بالا ماند.

به گزارش رویترز شمار افرادی که دچار ایست قلبی یا سایر مشکلات قلبی شده بودند، نیز به دنبال زمین‌لرزه ژاپن افزایش یافت، اما پس از سه هفته به حد پیشین بازگشت.

دکتر هیروآکی شیموکاوا، یکی از این پژوهشگران و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه توهوکو گفت عواملی مانند عدم دسترسی به دارو، هوای سرد در کوتاه مدت، مصرف زیاد نمک به خاطر خوردن غذاهای کنسروشده و استرس روانی و جسمی در درازمدت احتمالا در افزایش طولانی مدت در موارد نارسایی قلب دخیل بوده‌اند.

شدت این زمین‌لرزه در ژاپن که اغلب "زمین‌لرزه بزرگ شرق ژاپن" نامیده می‌شود، در مقیاس ریشتر 9 بود و به مرگ بیش از 15000 نفر انجامید.

شیموکاوا و همکارانش در جورنال قلب اروپا نوشتند که ایالت میاگی که نزدیک‌ترین فاصله را به مرکز سطحی زمین‌لرزه داشت و بیش از 9500 نفر در آن کشته شدند.

به گفته این پژوهشگران بررسی‌های پیشین نیز زمین‌لرزه‌ها را به افزایش کوتاه‌مدت در مشکلات قلبی - عروقی مربوط کرده‌اندو
و یک بررسی پیشین نشان داد که ماه‌ها پس از زمین‌لرزه 2011 کارگران در نیروگاه هسته‌ای در این نا‌حیه دچار میزان بالای استرس و افسردگی بوده‌اند.

در همین زمینه: