گروه ادب و هنر - ندا انتظامی: همزمان با ولادت امام علی(ع) سالن شماره 2 تماشاخانه ایرانشهر افتتاح شد

نمایش «سگ- سکوت» به کارگردانی آرونددشت آرای که نخستین نمایش خصوصی در کشور محسوب می‌شود به‌عنوان اولین اجرا در این تماشاخانه به اجرای عمومی در آمد.

افتتاح سوله‌های ایرانشهر

پروژه عمرانی و فرهنگی «تماشاخانه ایرانشهر» که پیش از این با عنوان سوله‌های ایرانشهر شناخته می‌شد، از سال 81 زیر نظر شرکت توسعه فضاهای فرهنگی - هنری شهرداری تهران، تصویب شد ولی ساخت آن به‌طور جدی از سال 85 در دستور کار قرار گرفت.

ساخت این تماشاخانه با مشکلات زیادی از جمله صدور مجوز تبدیل و تامین اعتبارات روبه‌رو بود. اما با انتصاب محمدباقر قالیباف به‌عنوان شهردار تهران و پیشنهاد مجدد اهالی تئاتر، ساخت این دو سوله بار دیگر مطرح شد.

این مجموعه که در زمینی به مساحت 2500 متر مربع در فضایی 600 متر مربعی محوطه‌سازی‌ شده پشت خانه هنرمندان ایران در باغ هنر قرار دارد و شامل 2 سالن تئاتر است که سالن شماره یک تماشاخانه ایرانشهر همزمان با میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) با اجرای نمایش «تمام صبح‌های زمین» به کارگردانی حسین مسافر آستانه افتتاح شد و اکنون سالن 2 این تماشاخانه افتتاح شده است.

گرچه اضافه شدن برخی از امکانات و تعمیرات سالن به مرور و در طول سال انجام خواهد شد.مجید جوزانی، مدیر این تماشاخانه می‌گوید: طبیعی است که سالن‌های نوساز مشکلاتی داشته باشد.

این موارد به‌تدریج مشخص می‌شود. هرسالنی مشکلاتی دارد و این بدان معنی نیست که این مشکلات برطرف نمی‌شود، طبیعی است که از سوی ما پیگیری می‌شود تا این موارد برطرف شود.

به گفته وی، این مشکلات خللی در تماشای تئاتر و مشکلی برای تماشاگران ایجاد نمی‌کند. سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، برق و تجهیزات نور از جمله این مسائل است که توسط مدیریت  این تماشاخانه و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی - هنری شهرداری تهران در حال تکمیل و برطرف شدن نقصان هاست.

برنامه‌های متعدد

برنامه‌های متعدد تماشاخانه تئاترشهر می‌تواند سال خوبی را برای تئاتر نوید دهد. جوزانی در تلاش است که برنامه‌های این تماشاخانه تا آخر سال مشخص و برای اطلاع مخاطب، نهایی شود.

برای همین او از هم‌اکنون اعلام کرده که بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر آیینی و سنتی در این مکان برگزار خواهد شد و اجرای نمایش‌های فصلی خارجی که برای نخستین بار صورت می‌گیرد با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی و خانه تئاتر در این تماشاخانه برگزار می‌شود.

پایگاه اینترنتی تماشاخانه ایرانشهر نیز راه‌اندازی شده و تماشاگران می‌توانند به‌صورت آنلاین بلیت خریده و جای خود را انتخاب کنند.

همچنین برای گروه‌های خارجی و ایرانی، اطلاعات تماشاخانه، شامل پلان، جایگاه تماشاگران، امکانات صدا و... روی سایت قرار می‌گیرد تا بدانند که در کجا و با چه امکاناتی نمایش خود را اجرا خواهند کرد.

خصوصی‌سازی‌ تئاتر

خصوصی‌سازی‌ در تئاتر به معنی قطع رایانه دولتی نیست. این تصور اشتباهی است. گروه‌های نمایشی باید هویت پیدا کنند و مؤسساتی هم باید تعریف شوند که هزینه این گروه‌ها را به شکل سالانه بپردازند.

گروه‌ها هم براساس بودجه‌ای که دارند برنامه‌ریزی کرده و مابقی کمبود مالی را با کمک اسپانسر و گیشه تامین کنند.

جوزانی ضمن‌ این اظهار نظر، به زمان اجرای گروه‌ها اشاره می‌کند که برای اجرای هر گروه زمان خاصی در نظر گرفته شده است، او در این باره می‌گوید: اگر فکر کنیم که یک نمایش انتها ندارد نمی‌توان برنامه سالانه را طراحی کرد. اما پایان نمایش به معنی اتمام نمایش نیست بلکه این نمایش در ماه‌های دیگر و در ساعت‌های دیگر می‌تواند تداوم داشته باشد.

قرار است سیاست‌های این تماشاخانه را هیات امنا تعیین کنند که هنوز حکم این افراد از سوی رئیس سازمان فرهنگی هنری تعیین نشده است. به گفته جوزانی وجود هیات امنا به بحث تقویت تئاتر خصوصی کمک می‌کند.

رپرتوار تئاتر

رپرتوار نمایش در همه جای دنیا پدیده‌ای عادی است امری که در تئاتر ایران به‌دلیل کمبود سالن به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

اما جوزانی این نوید را می‌دهد که به‌زودی شاهد رپرتوار نمایش‌های ایرانی در تماشاخانه ایرانشهر خواهیم بود. به گفته او با چند گروه مطرح ایرانی صحبت‌های ضمنی شده که با استقبال هم مواجه شده است و درصورت تفاهم، اسامی گروه‌ها و نمایش‌ها مشخص می‌شود.

تئاتر گران نیست

قیمت بلیت اجراها، با نظر مدیر تماشاخانه ایرانشهر و گروه‌های نمایشی تعیین می‌شود. قرار بوده بلیت نمایش «تمام صبح‌های زمین» برای ردیف یک تا 3، مبلغ10 هزار تومان برای ردیف 4تا 6، مبلغ 8 هزار تومان و باقی صندلی‌ها 6 هزار تومان به فروش برسد.

اما با توجه به اینکه اجرای این نمایش همزمان با میلاد باسعادت حضرت زهرا(س) بوده و در آن روز بلیت به قیمت 6 هزار تومان فروش رفته، تا پایان اجرا بلیت این نمایش 6هزار تومان به فروش می‌رسد.

اما بلیت نخستین نمایش خصوصی یعنی نمایش سکوت- سگ به قیمت 10 هزار تومان به فروش می‌رسد.

جوزانی در رابطه با گران بودن بلیت، به قیمت بلیت تئاتر‌های اجرا شده در تالار وحدت و قیمت بلیت کنسرت‌های موسیقی اشاره می‌کند و این قیمت را گران نمی‌داند، خصوصا اینکه هزینه این نمایش از گیشه تامین می‌شود. اما این نمایش برای هنرمندان و دانشجویان تئاتر نیم بها خواهد بود.

کد خبر 84961