همشهری‌آنلاین: نخست‌ وزیر عراق بر اهمیت سیاسی نکردن حشد شعبی تأکید کرد و گفت که خروج حشد از شهرها نباید تحت فشار سیاسی باشد.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در دیدار با کادر رهبری حشد شعبی گفت: حشد شعبی نقطه تحول جدیدی در عراق است که از طریق اجرا فتوای سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان و فدا کردن جان خود به خاطر کشورشان امید را در دل‌های مردم زنده کردند. ما همواره تأکید داریم که حشد شعبی نهاد وابسته به دولت و فرمانده کل نیروهای مسلح است و ما با طرف‌هایی که بخواهند چهره حشد شعبی را خدشه‌دار کنند مقابله می‌کنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از سومریه نیوز، العبادي گفت: خروج حشد شعبی از شهرهای بزرگ نباید تحت فشار سیاسی انجام شود. گروهک‌های داعش را شکست داده‌ایم اما هنوز افکار افراطی موجود است و باید با آن مقابله کنیم. تخلیه کردن میدان به صورت ناگهانی فرصتی برای گروه‌های تروریستی براي تجاوز به شهروندان است.

العبادی گفت: قانون اساسی ادغام فعالیت امنیتی، نظامی و اطلاعاتی را با کارهای سیاسی منع می‌کند. ما با وجود احزاب سیاسی در داخل حشد شعبی مخالفیم.

در همین راستا یک سند دولتی عراقی که چندی پیش صادر شده است نشان می‌دهد، العبادی دستور لغو تصمیم فرماندهی حشد شعبی برای خروج نیروهایش از مراکز شهرها را داده و بر ضرورت سیاسی نکردن حشد شعبی تاکید کرده است.

هدف العبادی از این اقدام ممانعت از کشاندن این پرونده به معاملات سیاسی برای تشکیل دولت است.

در این سند آمده است: العبادی دستور داده تشکیل یا انحلال هرگونه تشکلاتی در حشد شعبی تنها بعد از دریافت موافقت فرمانده کل قوا ممکن است. همچنین دستور داده که هیچ تشکلی جز با هماهنگی فرماندهی عملیات مشترک تحرکی انجام نخواهد داد.

یک منبع دولتی صحت این سند را تأیید کرد و گفت: تصمیم برای عقب‌نشینی حشد شعبی از شهرها تلاشی برای جلب نظر گروه‌های سنی و پیوستن آنها به ائتلاف نوری المالکی و هادی العامری بود. عقب‌نشینی حشد از مراکز شهرها خواسته اصلی گروه‌های سنی در مذاکراتشان برای تشکیل دولت است درنتیجه العامری و المالکی برای بهره‌برداری سیاسی از این پرونده تلاش می‌کنند.

دو جریان شیعی برای تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر در داخل پارلمان با هم رقابت دارند. جریان اول ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق و ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی است. جریان دوم ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی و الفتح به رهبری هادی العامری است.

نزدیکان العبادی می‌گویند او با این تصمیم می‌خواهد مانع بهره‌برداری سیاسی المالکی و العامری از پرونده حشد شعبی شود. تصمیم العبادی با انتقادهاي شدیدی از سوی حشد شعبی مواجه شده است.

حشد شعبی در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که العبادی از برگ برنده حشد شعبی برای برآوردن خواسته‌های طرف‌های خارجی و برعهده گرفتن مجدد پست نخست‌وزیری استفاده می‌کند.

کد خبر 414507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =