همشهری آنلاین: خبرگزاری‌ها و رسانه‌های خارجی با انعکاس سخنان رئیس جمهوری در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور نوشتند: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ترامپ هشدار داد جنگ با ایران، مادر جنگ‌هاست.

 بازتاب هشدار روحانی به ترامپ در رسانه های خارجی

به گزارش ایرنا، رویترز در گزارش خود با بازتاب اظهارات روحانی افزود: روحانی به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در باره پیروی از سیاست های خصومت آمیز علیه تهران هشدار داد و گفت که آمریکا باید بداند... جنگ با ایران مادر همه جنگ ها است.

رویترز افزود: ایران با افزایش فشار آمریکا و تحریم های جدید به دنبال تصمیم ترامپ برای خروج ازتوافق هسته ای بین المللی سال 2015 درباره برنامه هسته ای این کشور، مواجه است.

روحانی در جمع دیپلمات ها گفت: آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن. نتیجه این امر فقط پشیمانی خواهد بود.

این خبرگزاری انگلیسی اضافه کرد : رئیس جمهوری ایران ظاهرا در اشاره به آنچه که در باره تلاش واشنگتن برای ایجاد بی ثباتی در ایران گفته می شود، گفت که «شما در جایی نیستید که ملت ایران را علیه امنیت و منافع این کشور تحریک کنید.»

روحانی گفت: آمریکا باید بداند که صلح با ایران، مادر همه صلح هاست و جنگ با ایران، مادر همه جنگ ها است.

رویترز نوشت: در واشنگتن، مقام آمریکایی به این خبرگزاری گفته که دولت ترامپ با مواضع اهانت آمیز و تبلیغات از طریق رسانه های اجتماعی تلاش می کند ضمن ایجاد ناآرامی ها، تهران را برای کنار گذاشتن برنامه هسته ای اش و حمایت از گروه ها تحت فشار قرار دهد.

این گزارش افزود: روحانی تهدید ترامپ درباره توقف صادارت نفت ایران را به تمسخر گرفت و گفت کسی که اندک درکی از سیاست دارد نمی گوید که ما جلوی صادرات نفت ایران را می گیریم. ما (ایران) در طول تاریخ ضامن این آبراه منطقه ای بوده ایم.

رویترز دربخشی ازگزارش خود که در رسانه های یورونیوز و برخی از رسانه های صهیونیستی همچون هاآراتص و جروزالم پست بازنشر شده است، نوشت: رهبر عالی ایران روز شنبه از پیشنهاد روحانی درباره تنگه هرمز در صورت توقف صادرات نفت این کشور حمایت کرد.

این گزارش افزود:تهدید روحانی در اوایل ماه جاری برای ایجاد اختلال در تردد محموله های نفتی ازکشورهای همسایه، واکنش به تلاش های واشنگتن برای وادار کردن کشورها به توقف خرید نفت ایران بود.
مقام های ایرانی درگذشته تهدید به بستن تنگه هرمز در واکنش به اقدامات خصومت آمیز آمریکا کرده بودند.

رویترز در بخشی از گزارش خود به اظهارات رییس ستاد کل نیروهای مسلح اشاره کرد و نوشت این فرمانده ارشد نظامی ایران هشدار داد دولت ترامپ احتمالا خود را آماده حمله به ایران می کند.

وی گفت: رفتار دشمن غیرقابل پیش بینی است. هر چند دولت کنونی آمریکا ظاهرا از تهدید نظامی چیزی نمی گوید اما بر اساس اطلاعات دقیق تلاش می کند ارتش آمریکا را ترغیب به آغاز حمله نظامی کند.

این خبرگزاری نوشت: واشنگتن به دنبال تصمیم ترامپ برای خروج از توافق، ابتدا قصد داشت دسترسی ایران را به طور کامل از بازار جهانی نفت قطع کند و از همه کشورها خواست تا خرید نفت خام از ایران را تا ماه نوامبر (آبان) متوقف کنند اما بعد اعلام کرد که ممکن است معافیت هایی را به برخی از متحدانش که به ویژه به عرضه این محصول از سوی ایران نیاز دارند، در نظر بگیرد.

جروزالم پست در بازنشر خبر رویترز بخشی از اظهارات رئیس جمهوری را که خطاب به ترامپ گفت «با دم شیر بازی نکن» تیتر کرد.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز در گزارشی تحت عنوان «ایران علیه اقدامات تحریک آمیز آمریکا هشدار داد و صلح را امکان پذیر دانست» اظهارات رئیس جمهور را بازتاب داده است.

این رسانه نوشت: رئیس جمهوری ایران به ترامپ درباره اقدامات تحریک آمیز علیه کشورش هشدار داد و اشاره کرد که صلح بین دو کشور هنوز هم امکان پذیر است.

این گزارش بااشاره به خروج آمریکا ازتوافق هسته ای ایران نوشت: ترامپ گفته است «مقامات ایرانی یک روز با من تماس می گیرند و می گویند بیایید توافق کنیم»؛ ایران ایده مذاکره را رد کرده است.

آسوشیتدپرس نیز به نقل از روحانی نوشت: آمریکا باید درک کند که صلح با ایران مادر همه صلح هاست و جنگ با ایران مادر جنگ هاست»

خبرگزاری شینهوا چین هم به نقل از روحانی نوشت: جنگ با ایران مادر جنگ هاست.

خبرگزاری چین با استناد بر گزارش رسانه های داخلی درباره اظهارات روحانی افزود: ایران تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای تاریخی و وعده اعمال دوباره تحریم ها را جنگ اقتصادی توصیف کرد و روحانی در این زمینه گفت که چنین تهدیدهایی علیه ایران تاثیرات مخربی خواهد داشت.

وی گفت: تهدیدها ما را متحد تر خواهد کرد. و با «اطمینان» وعده داد که آمریکا را شکست خواهیم داد.

روحانی گفت: این برای ما هزینه هایی خواهدداشت اما منافع آن بیشتر خواهد بود.

گزارش خبرگزاری رسمی چین از قول رییس جمهوری ایران می افزاید: مناقشه فزاینده ای که آمریکا با ایران به راه انداخته است عاقبت خوبی ندارد و درگیری با ایران می تواند باعث جنگی بزرگتر از آن شود که آمریکا تصورش را در ذهن دارد.

تارنمای «چاینا ارگ» هم به نقل از رییس جمهوری ایران آورده است: آمریکا در اندیشه جنگ است جنگی که مادر جنگ ها خواهد بود اما توصیه ایران به واشنگتن این است که با ایران به دنبال صلحی باشد که مادر صلح ها باشد.

این گزارش تصریح می کند که از دیدگاه ایران، جنگی که فعلا آمریکا به راه انداخته است جنگ تجاری علیه تهران است و تضعیف بخش های تجاری مختلف ایران از برنامه های آمریکا است.

این رسانه چینی می افزاید که آمریکا تهدید کرده است که مرحله اول تحریم ها شامل تحریم فلزات، طلا و تجارت خودرو علیه ایران را از روز ششم اوت آغاز می کند.

تلویزیون مرکزی چین هم گزارش کرد مرحله بعدی تحریم ها که قلمروهای مختلف دیگر از جمله انرژی و بانک مرکزی ایران را در بر می گیرد و در واقع بازگشت همه تحریم هاست از روز 4 نوامبر شروع خواهد شد.

تارنمای «انگلیش نیوز» چین هم در گزارشی آورده است که رییس جمهوری ایران به آمریکا توصیه کرده است به دنبال دامن زدن به مناقشه با ایران نباشد.

در این گزارش از قول رییس جمهوری ایران تصریح شده است که اگرچه این مناقشه و درگیری ها با ایران برای تهران هم خساراتی دارد اما طبیعتا باعث اتحاد بیشتر می شود و نهایتا شکست برای آمریکا رقم خواهد خورد.

رسانه های کره جنوبی از جمله «کوریا تایمز» و «هرالد» هم در گزارش های خود اظهارات آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و روحانی را مورد اهتمام قرار داده اند.

رسانه های کره ای با اشاره به اینکه کشورشان در تلاش است تا با آمریکا برای معافیت از تحریم خرید نفت ایران به توافق برسد، آورده اند که رهبر ایران گفت و گو با آمریکا را بی نتیجه دانسته و خواستار تقویت اتحاد در داخل کشور شده است.

این رسانه ها افزوده اند که ایران همچنان خواستار حراست از برجام است و به عنوان یک سند مهم بین المللی خواستار آن است که طرف های اروپایی، چین و روسیه نیز به آن پایبندی نشان دهند.

بنا بر این گزارش ها اگرچه برجام یک سند مهم است اما ایران تهدید کرده و هشدار داده است که اگر منافعش از قبل برجام تامین نشود لزومی به ماندن در آن نمی بیند.

رسانه های یورونیوز، سوئیس اینفو، استرالین فایننشال ریویو، رادیو پاکستان، میدل ایست ای، تایمز آو ایندیا، راشا تودی نیز هشدار روحانی به ترامپ را با استناد به گزارش رویترز بازتاب داده اند.

شبکه خبری فرانس 24 که همان خبرهای خبرگزاری فرانسه را پوشش می دهد در گزارش بازتاب خود نوشت: روحانی به آمریکا هشدارداد که با دم شیر بازی نکند.

وی خطاب به همتای آمریکایی خود گفت: از یک طرف اعلام جنگ می کنید و از طرف دیگر از مردم ایران حمایت می کنید.

روحانی هشدار خود را تکرار کرد که ایران ممکن است تنگه راهبردی هرمز را به عنوان مسیر آبی مهم برای حمل و نقل بین المللی نفت، مسدود کند.

فرانس 24 نوشت: آمریکا به دنبال تقویت فشارهای اقتصادی بر ایران و اعمال دوباره تحریم های شدید است.

این گزارش افزود: آمریکا تلاش های تبلیغاتی هماهنگی را علیه ایران از طریق تبلیغات در رسانه های اجتماعی با هدف اغتشاش درایران به راه انداخته است.

پایگاه خبری شبکه تلویزیونی لبنانی الجدید نیز نوشت : حسن روحانی به شکل بی سابقه ای دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود را تهدید کرد.

به نوشته الجدید، رییس جمهوری اسلامی ایران خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفت: آقای ترامپ ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان کننده است.

این گزارش افزود: روحانی در دیدار با سفرا و روسای نمایندگی های دیپلماتیک ایران در خارج کشور تاکید کرد که آمریکایی ها باید خوب بفهمند که صلح با ایران مادر صلح ها و جنگ با ایران مادر جنگ هاست.

رییس جمهوری ایران با بیان اینکه هر گاه اتحادیه اروپا قصد نزدیک شدن به ایران را داشت آمریکا با فشار مانع آن شد، گفت :دولت فعلی آمریکا همزمان در حال ستیز با دنیا و منافع ملی خودش است. هیچگاه مثل اکنون نمی شد گفت که کاخ سفید ضد حقوق بین الملل و ضد جهان اسلام و ملت فلسطین است.

به نوشته این پایگاه خبری ، رییس جمهوری ایران در خصوص صادرات نفت کشورش هم گفت : کسانی که کمترین درک از مسایل سیاسی داشته باشند متوجه هستند که امکان توقف صادرات نفت ایران وجود ندارد.

رییس جمهور روحانی تاکید کرد : تنگه های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست.

کد خبر 411452

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =