همشهری آنلاین: کمیسیون اروپا نهاد اجرایی اتحادیه اروپا، در گزارش تازه خود هشدار داد که ترکیه از عضویت در این اتحادیه بسیار دور شده و گام‌های مهمی در مسیر اشتباه برداشته است و پیشرفت‌های قبلی این کشور در حال از دست رفتن است.

کمیسیون اروپا: ترکیه از عضویت در اتحادیه اروپا بسیار دور شده است

ترکیه بیش از یک دهه پس از درخواست عضویت در اتحادیه اروپا؛ سه شنبه این هفته (پس فردا) ناامیدکننده ترین ارزیابی سالهای اخیر طرف اروپایی را دریافت خواهد کرد.

به گزارش ايرنا، هفته نامه آلمانی 'ولت ام زونتاگ' امروز (یکشنبه) بخشهایی از گزارش تازه کمیسیون اروپا را منتشر کرد که قرار است سه شنبه این هفته بطور رسمی در اختیار اعضای اتحادیه اروپا قرار گیرد و در آن هشدار داده شده است که ترکیه در زمینه های عدالت، حکومت قانون ، حقوق بنیادین و آزادی بیان پسرفتهایی جدی کرده است.

به نوشته این نشریه آلمانی، کمیسیون اروپا در گزارش جدید خود نتیجه گرفته است که پیشرفت در زمینه مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا هیچ مبنایی ندارد و بدین ترتیب مذاکرات با ترکیه عملا به حالت متوقف یا معلق در می آید.

اتحادیه اروپا همچنین تاکید خواهد کرد که لغو دستور حالت فوق العاده در ترکیه پیش شرطی برای هرگونه پیشرفت آینده در مذاکرات عضویت است.

کمیسیون اروپا سه شنبه (پس فردا) در استراسبورگ فرانسه یافته های سالانه خود را در زمینه اقدامات کشورهای نامزد عضویت در اتحادیه اروپا برای هماهنگ کردن استانداردهای خود با معیارهای این اتحادیه ارائه خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اوایل فروردین ماه گفته بود که او همچنان به کار کردن در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا متعهد است.

وی دوشنبه شب ششم فروردین ماه در پایان نشست مشترک با روسای کمیسیون و شورای اروپا در «وارنا»ی بلغارستان گفت: برای اروپا که مدعی قدرت جهانی است یک اشتباه بزرگ خواهد بود که ترکیه را از سیاست گسترش خود کنار بگذارد.

وی افزود: ما انتظار حمایت قوی (اتحادیه اروپا) را در زمینه مسائلی حساس مانند مبارزه با تروریسم به جای انتقادهای غیرمنصفانه داریم.

نشست روسای اتحادیه اروپا با رئیس جمهوری ترکیه در وارنا بدون راه حل یا سازشی در مورد مسائل مورد اختلاف اما با امید به همکاری ها و گفت وگوهای آینده و قدردانی از نقش ترکیه در میزبانی از آوارگان سوری به پایان رسید.

موضوع مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از مسائل مورد مهم اختلاف است که موضع واحدی در اروپا درباره آن وجود ندارد.

ترکیه از سال 2005 مذاکراتی را برای عضویت در اتحادیه اروپا آغاز کرده اما این مذاکرات به علت اختلافات دو طرف در چند سال گذشته متوقف مانده است و برخی کشورهای عضو این اتحادیه مانند آلمان و اتریش با عضویت ترکیه مخالفند و 'سباستین کورتس' صدر اعظم اتریش بارها تاکید کرده که مذاکرات با ترکیه در این زمینه باید متوقف شود.

کد خبر 402823

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =