همشهری آنلاین: مدیر اجرایی کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های در معرض انقراض گیاهی و جانوری حیات وحش (سایتیس) گفت: دفتر امور پستی سازمان ملل به مناسبت روز جهانی حیات وحش، اقدام به انتشار تمبر یادبود سمندر لرستانی کرد.

سازمان‌ ملل تمبر یادبود سمندر لرستانی را منتشر کرد

به گزارش ایرنا، رضا فرجی افزود: در 20 دسامبر سال 2013 در شصت و هشتمین نشست عمومی سازمان ملل و بنابر پیشنهاد کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های در معرض انقراض گیاهی و جانوری حیات وحش (سایتیس)، روز سوم مارس به عنوان روز جهانی حیات وحش اعلام شد.

وی هدف از اعلام روز جهانی حیات وحش که مصادف با شکل‌گیری کنوانسیون سایتیس در سال 1973 است را افزایش آگاهی عمومی در سطح جهان در خصوص گونه‌های حیات وحش دانست و گفت: کنوانسیون سایتیس نقش حفاظت از گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر انقراض و کنترل تجارت گونه‌ها را برعهده دارد.

فرجی افزود: به مناسبت روز جهانی حیات وحش، دفتر امور پستی سازمان ملل در سال 2018 اقدام به انتشار 12 قطعه تمبر از گونه‌های مندرج در ضمائم کنوانسیون سایتیس کرده که یکی از این تمبرها به گونه سمندر لرستانی اختصاص یافته است.

به گفته وی این گونه که اندمیک (بوم زاد) کشورمان است تنها در استان‌های لرستان و خوزستان پراکنش دارد و در سال 2010 در پانزدهمین نشست متعاهدین کنوانسیون سایتیس در کشور قطر، با پیشنهاد ایران در ضمیمه شماره یک این کنوانسیون قرار گرفت تا ضوابط این کنوانسیون و حمایت‌های دولت‌های عضو زمینه حمایت هرچه بیشتر بین‌المللی از این گونه و ممانعت از تجارت غیرقانونی آن را فراهم کند.

کد خبر 400882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =