همشهری آنلاین: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به تشریح نظر پزشکی قانونی درمورد ۲ زندانی فوت‌شده تجمعات دی ماه پرداخت و گفت: پزشکی قانونی معتقد بود که مرگ در اثر خودکشی بوده است. چرا که فیلم‌های ۷ تا ۱۰ ساعته از محل فوت این زندانیان را بازبینی کرده و به این نتیجه رسیدند.

احمد همتی

به گزارش ايلنا، احمد همتی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره محقق نشدن درخواست بازدید این کمیسیون از زندان اوین گفت: به نظر می‌رسد ناهماهنگی‌هایی در جریان انجام روند اداری معرفی هیات بازدید از اوین صورت گرفته است. در واقع در روند ارسال فهرست اسامی از سوی کمیسیون قضایی و حقوقی به قوه قضاییه مشکلات و ناهماهنگی‌هایی صورت گرفته و دوستان یا این فهرست را ارسال نکرده‌اند یا بسیار دیر نسبت به ارسال فهرست اقدام کرده‌اند.

اهم اظهارات همتی به شرح زیر است:

*حضور رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در کمیسیون بهداشت مشخصاً درمورد ۲ نفر از زندانیانی بود که دست به خودکشی زدند؛ چرا که باقی موارد افرادی که درگذشته بودند، مربوط به مواردی خارج از این جریانات بود. اما درمورد این ۲ نفر، خود پزشکی قانونی معتقد بود که مرگ در اثر خودکشی بوده است. چرا که فیلم‌های ۷ تا ۱۰ ساعته از محل فوت این زندانیان را بازبینی کرده و به این نتیجه رسیده بودند.

* اقداماتی برای جانمایی چند نقطه به‌عنوان اماکن پیشنهادی برگزاری تجمعات مطرح شد. فراتر از آن، رییس‌جمهور و وزارت کشور قائل به این هستند که باید این حق را به رسمیت شناخت و تاکید شد که باید فضایی مهیا شود تا مردم بتوانند اعتراض‌ها و مطالبات خود را بیان کنند.

* ما نمایندگان مجلس درخواستی برای درنظر گرفتن اماکن مشخص به این منظور را مطرح کرده و با امضای نامه‌ای، از رییس‌جمهور خواستیم که شهروندان باید مطابق قانون اساسی این حق را داشته باشند که بتوانند مطالبات خود را مطرح کرده و اعتراض‌شان را به‌صورت مسالمت‌آمیز به گوش مسئولان برسانند. امیدواریم این پیگیری‌ها هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد و شرایطی فراهم شود که مردم بتوانند به‌دور از تنش و تخریب، نظرات خود را بیان کنند.

 

 

کد خبر 397703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =