همشهری آنلاین: مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: از ۶۰۰ دشت موجود در کشور، سطح آب‌های زیرزمینی در ۲۴۵ دشت افت قابل توجه دارد و ۳۵۵ دشت با بی آبی مواجه است. وی افزود با این حال هنوز برداشت بی‌رویه و هدر روی آب وجود دارد

خشکسالی

به گزارش ایرنا، نگهدار اسکندری شیری، در آئین معارفه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در اروميه با بيان اين خبر افزود: میزان افت آب‌های زیرزمینی در کشور به علت برداشت‌های بی رویه حدود 6 میلیارد مترمکعب در سال بوده و این روند موجب نگرانی بسیاری از کارشناسان حوزه آب و خاک شده است.

وی اظهار کرد: برداشت بی‌رویه با وجود کم آبی در بخش وسیعی از کشور همچنان ادامه دارد و منابع محدود آب بدون حساسیت به موضوع بی‌آبی، هدر می‌رود.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: علاوه بر مصرف بی‌رویه، تخریب منابع حفظ کننده آب نظیر جنگل‌ها و مراتع نیز از جمله مواردی است که مشکلات بی آبی در آینده را تشدید می‌کند.

اسکندری بیان کرد: روند تشکیل آب در سفره های زیرزمینی بسیار کند بوده و سال‌های طولانی زمان نیاز داریم تا میزان هدررفت یک ساله آب را به طبیعت بازگردانیم و این امر نشان از لزوم پیشگیری در حوزه مصرف آب دارد.

وی وضعیت دریاچه ارومیه را ناگوار دانست و گفت: باید همه دست به دست هم دهیم تا با احیا و حفظ منابع آب، از بروز مشکل در آینده جلوگیری کنیم.
به گزارش ایرنا، در این آئین ضمن قدردانی از تلاش‌های 'رحمان وهاب زاده' مدیرکل پیشین منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، 'میرصمد موسوی' به سمت مدیرکل جدید این اداره منصوب شد.

کد خبر 395558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =