همشهری آنلاین: معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: مشاغلی که به دلیل آلودگی و ایجاد مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی‌توانند در محدوده شهر فعالیت کنند، مشمول تعطیلی و انتقال قطعی به خارج از شهرها و یا شهرک‌های صنعتی یا مجتمع‌های صنفی مجاز و شهرک‌های کشاورزی هستند.

مشاغل آلاینده و مزاحم در محدوده شهرها پلمب می‌شوند

به گزارش ايسنا، هیربد معصومی با بیان این که آئین نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری که به منظور کمک به رشد مشاغل مولد و توسعه اقتصاد شهر و نیز نظم‌بخشی و ایمن‌سازی و سازگاری فعالیت‌ها با یکدیگر و رفع مزاحمت فعالیت‌ها، توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تهیه شده است در هیات دولت به تصویب رسیده، اظهار کرد: تنها جدول و فهرست مشاغل مشمول انتقال موضوع ماده (4) آن می‌بایست دوباره در کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت بررسی و نهایی شود.

وی ادامه داد: این آئین‌نامه 7 ماده و تعداد زیادی تبصره دارد و تنها جدول ذیل ماده 4 آن که مشاغل آلاینده در آن ذکر شده بود، باید مجددا بررسی و چنانچه مشاغل آلاینده‌ای از قلم افتاده به این جدول اضافه شود که امیدواریم این آئین‌نامه در آینده نزدیک نهایی و برای اجرا به شهرداری‌ها ابلاغ شود.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود: همچنین شهرداری‌ها به استناد بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها می‌توانند با اصناف و مشاغلی که بر اساس شاخص‌های اعلامی دستگاه‌های ذی‌ربط آلاینده تشخیص داده می‌شوند؛ برخورد کرده و آنها را پلمب یا تعطیل کنند و یا می‌توانند نقش حمایتی خود را ایفا و مشاغل مزاحم شهری را به جاهای مناسب انتقال دهند.

به گفته وی، مشاغلی که به دلیل آلودگی و ایجاد مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی‌توانند در محدوده شهر فعالیت کنند، مشمول تعطیلی و انتقال قطعی به خارج از شهرها و یا شهرک‌های صنعتی یا مجتمع‌های صنفی مجاز و شهرک‌های کشاورزی هستند و همچنین مشاغل مزاحمی که در جدول مذکور نیستند با توجه به شدت مزاحمت و ناسازگاری با محیط شهری و شرایط محلی، بر اساس قانون شهرداری‌ها مشمول تعطیلی‌اند.

معصومی در پایان خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها همچنین می‌توانند مکان‌یابی جدیدی برای هدایت این مشاغل به محیط‌ مناسب انجام دهند، زیرا اقدامات شهرداری صرفا سلبی نیست و نقش حامی نیز دارند.

کد خبر 393426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =