همشهری آنلاین: معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هر چند که اعتبارات پیش‌بینی شده آموزش عالی در بودجه سال ۹۷ رقم مناسبی است اما انتظار می‌رود میزان اعتبار اختصاص داده شده به امر پژوهش بیشتر شود.

به گزارش ايرنا، حسین عسگریان ابیانه با بيان اين مطلب اظهار داشت: سرجمع بودجه اختصاص یافته برای آموزش عالی کشور برای سال 97 رقم نامناسبی نیست و با یک مقایسه در میانگین کلی آمار نسبت به سال گذشته شاهد رشد 13.28 درصدی هستیم.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اگر به ریز بودجه 97 توجه کنیم؛ مشاهده می‌شود که بودجه دانشگاه‌ها 12.8 درصد، پژوهشگاه‌ها 20.1 درصد و پارک‌های علم و فناوری 33 درصد رشد داشته‌اند.

وي افزود: به سبب الزام هیات امنای دانشگاه‌ها باید به امر پژوهش حداقل 15 درصد اختصاص پيدا كند اما این رقم با توجه به بودجه دانشگاه‌ها اندک است و امیدواریم دولت و مجلس شورای اسلامی این رقم را حداقل به 25 درصد برسانند.

وی تصریح کرد: بودجه دانشگاه‌ها از دید کلی در سه بخش حقوق و مزایا، قراردادهای حجمی و بخش‌های پژوهشی هزینه می‌شود و به نظر می‌رسد افزایش رقم 12.8 درصد، نمی‌تواند کارساز باشد و بخش پژوهش را با مشکلاتی همراه خواهد ساخت.

  • افزایش 12 تا 16 درصدی اعتبارات دانشگاه‌های برتر کشور 

عسگریان ابیانه، ادعای کاهش بودجه دانشگاه‌های کشور را مردود دانست و با بیان اینکه بر اساس لایحه بودجه سال 97، اعتبارات دانشگاه‌ها برای سال آینده رشد داشته است، یادآور شد: در لایحه بودجه سال آینده، اعتبارات دانشگاه‌های برتر کشور ۱۲ تا ۱۶ درصد افزایش یافته است.

لایحه بودجه سال 97 روز 19 آذر ماه از سوی رئیس جمهوری به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که در این لایحه برآورد بودجه دانشگاه‌های کشور نیز اعلام شد.

بر اساس لایحه تقدیمی دولت به مجلس، دانشگاه تهران با برآورد بودجه 8 هزار و 840 میلیارد و 115 میلیون ریالی، بیشترین بودجه را در میان دانشگاه‌های کشور به خود اختصاص داده است.

کد خبر 392735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =