همشهری آنلاین: شرکت خودروسازی باواریایی (Bavarian Motor) که به اختصار BMW یا بی‌ام و نامیده می‌شود،‌ یک شرکت تولید‌کننده خودرو، موتورسیکلت و موتورهای لوکس در آلمان است که در سال ۱۹۱۷ تاسیس شده‌است.

BMW

دفتر مركزي اين شركت كه شهرت جهاني غيرقابل انكاري دارد در باوارياي مونيخ است. اين شركت همچنين مالك خط توليد خودروهاي ميني است و نقش شركت مادر رولزرويز را نيز به عهده دارد. موتورسيكلت‌هاي BMW تحت عنوان BMW Motorrad و خودروهاي برقي اين شركت با نام تجاري BMW i در بازارهاي جهاني عرضه مي‌شوند. خودروهاي BMW از پرفروش‌ترين خودروهاي لوكس در جهان به شمار مي‌روند.

کارخانه BMW ابتدا عنوان یک کارخانه تولید موتور هواپیما و در سال 1917 توسط فرانتس یوزف پوپ، كارآفرين و صنعت‌گر اتريشي و اولين مديرعامل اجرايي شركت BMW تأسیس شد. پس از پایان جنگ جهانی اول در سال 1918، اين کارخانه به واسطه پيمان ورسای مجبور شد به تولید موتور هواپیمای خود پايان دهد و در نتيجه اين شركت تا سال 1928 كه محدوديت‌هاي ايجاد شده توسط پيمان ورساي برطرف شدند،‌ فعاليت‌هاي خود را به توليد موتورسيكلت متمركز ساخته‌بود و پس از آن به توليد خودرو رو آورد.

اولين خودروي موفق اين شركت ديكسي نام داشت كه با الهام از خودروي آستين 7 ساخته شده‌بود و تحت ليسانس شركت خودروسازي آستين موتورز در بيرمنگام انگلستان بود.

اولين محصول تجاري شركت BMW نيز موتور IIIa نام داشت. اين موتور هواگرد كه در سال 1918 ساخته شد به خاطر كم‌مصرف بودن و عملكرد خوبي كه در ارتفاع از خود نشان داد،‌به شهرت رسيد. اين شركت در دهه 1930 و با رويكرد آلمان براي افزايش توان تسليحاتي، بار ديگر توليد موتورهاي هواپيما را براي شركت لوفت‌واف آغاز كرد. كارخانه مونيخ اين شركت از نيروهاي كار اجباري، شهروندان خارجي، زندانيان جنگي و اسراي اردوگاه كار اجباري داخائو نهايت استفاده را برد و موتورهاي جت مشهوري را براي جنگنده‌هاي مورد استفاده در جنگ جهاني دوم توليد كرد.

در سال 1958،‌ بخش خودروسازي اين شركت دچار بحران مالي شد و سهامداران براي تصميم‌گيري براي سرنوشت اين بخش جلسه‌اي ترتيب دادند و در نهايت تصميم گرفته شد در صنعت روبه‌رشد خودروسازي سرمايه‌گذاري شود. BMW حق ساخت خودروي ايتاليايي ISO Isetta را خريداري كرد و به توليد خودروهاي كوچكي پرداخت كه در آن از موتور كوچك ارتقا‌يافته‌اي استفاده شده‌بود. اين تغيير مسير به شركت كمك كرد تا باري ديگر رووي پاهاي خود بايستد.

امروزه اکثریت سهام شرکت، 46 درصد از آن، در اختیار خانواده کواندت قرار دارد و مابقي سهام این شرکت نیز در بازار بورس فرانکفورت مبادله می‌شود.

BMW کارخانهٔ هانس گلس را در سال 1966 خریداری كرد. گفته مي‌شود دلیل این اقدام آگاهي از دانش تولید تسمه تایم برای موتورهایی با میل سوپاپ در بالا بوده است. اين شركت همچنين در سال 1995 مالكيت تاسيسات عظیم طراحی در کالیفرنیای آمریکا را به دست آورد.

BMW گروه انگلیسی روور، شامل برندهای تولیدی روور، لندروور و ام‌جی را نيز در سال 1994 خریداری کرد اما پس از شش سال زیان‌دهی شدید در سال 2000 تصمیم به فروش آن گرفت ولی در مقابل حقوق شركت‌هاي مینی و رولزرویس را به دست آورد.

در سال 2009 مشهورترين طراح شركت BMW، كريس بنگل پس از 17 سال خدمت به اين شركت استعفا داد و آدريان ون هويدونك جايگزين وي شد. مشهورترين  جنجالي‌ترين خودروهاي طراحي شده توسط بنگل BMW سری 7 و Z4 بوده‌اند. 

نشانه تجاري این کارخانه خودروسازي مشهور  با الهام از شکل پره‌های ملخ در حال چرخش هواپیما طراحي و ايجاد شده‌است. این نشان در سال 1929 مورد تأیید قرار گرفته و رسمي شد. رنگ آبي و سفيد پرچم ایالت باواریا از ديگر عواملي بود كه بر طراحي نشان تجاري BMW اثرگذار بوده‌اند.

فوربس شركت BMW را در ژانویه 2012 فوربس به عنوان خوشنام‌ترین برند خودرو در جهان معرفي كرد. اين رتبه‌بندي براساس ميزان اشتياق مردم براي خريداري از يك شركت،‌ اشتياق افراد براي كار كردن در شركت‌ها و ميزان افزايش سرمايه‌گذاري در شركت‌ها انجام گرفت.

اين شركت در سال 2006 يك ميليون و 366 هزار و 838 خودرو را در پنج كشور مختلف جهان توليد كرد و در سال 2010 ميزان توليد خودروهاي BMW در جهان به يك ميليون و 481 هزار و 253 خودرو و ميزان توليد موتورسكلت‌هاي آن تحت برندهاي BMW و هاسكوارنا به 112271 دستگاه رسيد.
  • مدل‌ها
گفته مي‌شود 56 درصد از خودروهاي توليدي اين شركت از موتورهاي بنزيني و 44 درصد از آنها از موتورهاي ديزلي برخوردارند كه از ميان خودروهاي بنزيني، 27 درصد از آنها چهار سيلندر و درحدود 9 درصد از آنها هشت سيلندر هستند. 

اتومبیل‌های تولیدی BMW به شرح زیر هستند:

 

  • BMW سری 1- توليد از سال 2004،‌كوچكترين خودروي اين شركت محسوب مي‌شود و كه نسل اول آنها کوپه/کانورتیبل و نسل دوم آنها هاچبك است.
  • BMW سری 3 - توليد از سال 1975 آغاز شده و درحال حاضر نسل ششم آن (F30) در بازارهاي جهان وجود دارد. مدل‌هاي موجود از اين خودرو سدان اسپورت (F30) و نسل چهارم واگن استيشن (F30) كانورتيبل (E93) و گرن‌توريزمو هستند. در سال 2014 سري 4 خودروهاي BMW جايگزين مدل كوپه و كانورتيبل سري 3 شد.
  • BMW سری 5- در مدل‌هاي سدان، کوپه، کانورتیبل و استیشن توليد مي‌شود.
  • BMW سری 5 گرن توریزمو (F07) كه توليد آن در سال 2010 آغاز شد و حلقه‌اي ميان واگن‌هاي استيشن و كراس‌اوورهاي كوچك ايجاد كرد.
  • BMW سري 6- براساس سكوي سري 5 ساخته شدند. مدل‌هاي اين سري گرند تورينگ لاكسچري و خودروهاي دو سرنشينه Z3 و Z4 هستند كه فروش آنها از سال 2002 آغاز شده‌است.
  • BMW سری 7 - در اين نسل دستاوردهاي بزرگي توسط اين شركت عرضه شد كه از آن جمله مي‌توان به سيستم iDrive اشاره كرد. خودروي هيدروژني سري 7 يكي از اولين موتورهاي هيدروژني جهان را در اختيار دارد. جديد‌ترين نسل اين خودروها (F01) در سال 2009 عرضه شدند. مدل Z4 و خودروهاي X1، X3، X4، X5 و X6 از ديگر محصولات اين شركت به شمار مي‌روند.
  • BMW توليد خودروهاي برقي خود را در قالب برند تابع BMW i از سال 2011 آغاز كرد و توليد انبوه خودروي برقي BMW i3 از سپتامبر 2013 آغاز شد. اولين خودروي اسپورت برقي اين شركت نيز در سال 2014 عرضه شد و از سال 2013 تا ماه ژوئن 2015 بيش از 30 هزار مدل خودروي برقي در سرتاسر جهان به فروش رسيدند.

فناوري ConnectedDrive اين شركت يك سيستم دستيار راننده است كه شامل خدمات و كاربري‌هاي متعدد و قابل دسترسي از روي داشبورد خودروهاي BMW است. اين سيستم شامل خدمات اطلاعاتي و سرگرمي مبتني بر ارتباطات از راه دور،‌فناوري اطلاعات و داده‌هاي GPS است. از جمله اين خدمات مي‌توان به اطلاعات ترافيكي در زمان حقيقي،‌ خدمات محافظتي، تماس‌هاي اضطراري، اينترنت، خدمات از راه دور و فناوري اتصالي است. علاوه بر اينها، اين سيستم براي راننده خدماتي مانند پارك هوشمند، رانندگي هوشمند و ديد هوشمند را فراهم مي‌آورد.

کد خبر 321883

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =