همشهری آنلاین: سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC ) گفت: نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیا برای سال ۲۰۱۴ میلادی بدون احتساب کشورهای خاورمیانه منتشر شد که بر اساس این رتبه‌بندی، برترین جایگاه متعلق به دانشگاه ملی سنگاپور است.

به گزارش مهر، دکتر جعفر مهراد با اعلام این خبر افزود: دانشگاه ملی سنگاپور در این رتبه‌بندی با کسب امتیاز 100 در جایگاه اول نشسته است. رتبه دوم به انستیتو علوم و فناوری پیشرفته کره جنوبی با امتیاز 99.5 تعلق دارد. دانشگاه هنک کنگ نیز با امتیاز 99.3 در مرتبه سوم قرار دارد.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری گفت: دانشگاه ملی کره جنوبی، علوم و فناوری هنگ کنگ، دانشگاه چینی هنگ گنک، دانشگاه فنی نانیانگ در سنگاپور، دانشگاه پکن، دانشگاه علوم و فناوری پوهانگ در کره جنوبی و دانشگاه توکیو به ترتیب رتبه‌های چهارم تا دهم را در اختیار دارند. امتیازات مکتسبه بسیار نزدیک به هم و در دامنه‌ای بین 98.7 و 95.9 قرار دارند.

وی ادامه داد: بدین ترتیب نخستین دانشگاه چین و ژاپن به ترتیب در جایگاه 8 و 10 رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های آسیا نشسته‌اند. دانشگاه مالایا در مالزی نخستین دانشگاه برتر این کشور با امتیاز 80.4 در رتبه 32 دانشگاه‌های برتر آسیا قرار دارد.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری اضافه کرد: نخستین موسسه آموزش عالی هندوستان یعنی انستیتو فنی دهلی با کسب امتیاز 74.5 رتبه 38 را به دست آورده است.

مهراد درباره تعداد دانشگاه‌های هر کشور در این رتبه‌بندی گفت: در مجموع از بین 50 دانشگاه برتر این رتبه‌بندی، ژاپن با 13 دانشگاه، چین با 9 دانشگاه، کره جنوبی با 9 دانشگاه، هنگ کنگ و تایوان هر کدام با 6 دانشگاه، هند، تایلند و سنگاپور هر کدام با 2 دانشگاه و مالزی با یک دانشگاه دارای دانشگاه برتر و ممتاز آسیا هستند.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های کبانگسان با امتیاز 65.4 ، Sains با امتیاز 64، UTM با امتیاز 59.6 و پوترا با امتیاز 57.2 در مالزی رتبه‌های 56، 57، 66 و 76 دانشگاه‌های برتر آسیا را از آن خود کرده‌اند.

سرپرست ISC گفت: در پاکستان انستیتو مهندسی و علوم کاربردی با امتیاز 49.6 رتبه 106 را در اختیار دارد. دومین دانشگاه برتر پاکستان دانشگاه آقاخان دارای رتبه 116 است. رتبه دانشگاه قائد اعظم در این کشور 123 است و دانشگاه ملی علوم و فناوری اسلام‌‍آباد موفق به کسب رتبه 129 شده است. دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی با امتیاز 41.5 در رتبه 145 قرار دارد.

وی اظهار داشت: بدین ترتیب، از کشورهای اسلامی، پاکستان با 4 دانشگاه و مالزی با یک دانشگاه دارای برترین دانشگاه در فاصله 101 تا 150 هستند. رتبه دانشگاه برونئی دارالسلام و دانشگاه داکا در دامنه بین 171 تا 180 قرار دارد. دانشگاه لاهور پنجمین دانشگاه پاکستان است که رتبه‌ای بین دامنه 181 تا 190 کسب کرده است.

مهراد درباره چگونگی انجام این رتبه‌بندی گفت: برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر آسیا از 9 شاخص استفاده شده است؛ 30 درصد به شهرت و اعتبار دانشگاه، 10 درصد به شهرت و اعتبار کارفرمایان، 20 درصد به نسبت استاد دانشجو، 15 درصد به استناد به هر مقاله ( مستخرج از اسکوپوس)، 2.5 درصد به اعضای هیئت علمی بین‌المللی، 2.5 درصد به دانشجویان بین‌المللی، 2.5 درصد به برنامه مبادله دانشجو در دانشگاه‌های کشور و 2.5 درصد به برنامه مبادله دانشجو در دانشگاه‌های خارج از کشور.

وی افزود: هنگ کنگ و ژاپن در یک دهه گذشته برترین دانشگاه‌های آسیا را به خود اختصاص داده بودند. امسال وضعیت متفاوت است. به طوری که دیدیم سنگاپور و کره در بین 10 دانشگاه نخست پیشگام هستند. سرمایه‌گذاری فزاینده دولتی، برنامه‌های بین‌المللی‌سازی همراه با همکاری‌های گسترده بخش خصوصی به موفقیت سنگاپور و کره جنوبی منجر شده است.

کد خبر 259440

برچسب‌ها