همشهری آنلاین: نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد آسپرین می‌تواند به زنان برای رهایی از خطر ابتلا به سرطان پوست تا یک سوم کمک کند

آسپرین مانع سرطان پوست می‌شود

به گزارش مهر، محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف طولانی مدت مسکن آسپرین خطر ایجاد ملانوما کاهش می‌یابد.

تحقیقات انجام شده روی 60 هزار زن طی 12 سال نشان می‌دهد که مصرف کنندگان عادی آسپرین تا 21 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار گرفتند.

اما افرادی که پنج سال یا بیشتر آسپرین مصرف کرده بودند تا 30 درصد کمتر مبتلا به ملانوما شدند.

هرساله حدود 13 هزار نفر در بریتانیا مبتلا به ملانومای بدخیم می‌شوند و 2200 نفر از این بیماران جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند.

از آسپیرین به عنوان داروی شگفت انگیز یاد می‌شود، به طوری که نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که این دارو خطر سرطان معده و روده را در مصرف کنندگان عادی تا 40 درصد کاهش می‌دهد. درحالی که مصرف کنندگانی که در دوره طولانی‌تری از این قرص استفاده می‌کنند دچار خونریزی و زخم معده می‌شوند.

دکتر ژان تانگ، محقق اصلی این تحقیقات اظهار داشت: کار آسپیرین کاهش تورم است و این امر می‌تواند علت کاهش ریسک ابتلا به ملانوما باشد.

وی اظهار داشت: سایر مسکن‌ها چون پاراستامول خطر ملانوما را کاهش نمی‌دهد.

قرار است این مسئله مورد بررسی قرار گیرد که آیا می‌توان آسپیرین را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه تجویز کرد یا خیر.

آسپیرین تاکنون نشان داده است که می‌تواند به طور موثر علیه سرطان روده، یکی از متداول‌ترین انواع سرطان، کاربرد داشته باشد. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که بیماران دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده باشند.

همچنین استفاده از آسپیرین درمان اثبات شده‌ای برای بیماری‌های قلبی است، چرا که این دارو مانع شکل‌گیری لخته‌های خون در رگ‌ها می‌شود و این امر مانعی برای حمله قلبی خواهد بود.

کد خبر 205274

برچسب‌ها