همشهری آنلاین: سازمان جدایی طلب منطقه باسک اسپانیا موسوم به اتا (ETA) در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و از یک گروه مجری فعالیت‌های فرهنگی به یک گروه نظامی و خواستار استقلال منطقه باسک تبدیل شد

سازمان جدایی‌طلب باسک

اتا مخفف اسم یک گروه مارکسیستی مسلح باسکی است که هدف آن، جدایی منطقه‌ باسک از اسپانیا و فرانسه و تاسیس یک کشور مستقل در تمام مناطق باسک از جمله استانناوارا اسپانیا است.

نام کامل این گروه ائوسکادی تا آسکاتاسونا (EUSKADI TA ASKATASUNA) به معنی سرزمین باسک و آزادی است و در رسانه‌ها این گروه با نام جدایی طلبان باسک نیز شناخته می‌شوند.

گروه اتا توسط جوانان ملی گرایی که زمانی وابسته به حزب ملی گرای باسک بودند تشکیل شد. این جوانان در سال 1952فعالیت‌های خود را به صورت بحث های دانشجویی در دانشگاه داوستو در شهر بیلبائو اسپانیا آغاز کردند.

این ملی‌گرایان که پیشتر جزو عوامل حزب ملی‌گرای باسک بودند، درسال 1959خود را به نام اتا معرفی کردند. اتا در سال 1965یک موضع مارکسیستی- لنینیستی را در دوران فعالیت‌های خود تصویب کرد.

سرزمین باسک یکی از بخش‌های 17 گانه خودمختار کشور اسپانیا است که در شمال این کشور و جنوب غربی فرانسه قرار دارد.

مردم این سرزمین با هجوم اقوام و ملت‌های دیگر نژادشان مختلط شد اما به طور کلی تسلیم هیچ قومی نشده و همیشه کوشش کردند خود را مستقل و تا حدی آزاد نگهدارند.

با وجود اعمال اصلاحات در قانون اساسی جدید اسپانیا (پس از مرگ فرانسیسیکو فرانکو در سال 1975) که امکان خودمختاری محلی در آن قید شده، جدایی طلبان باسک خواستار رد هرگونه ارتباط با دولت اسپانیا هستند.

اتا از اواخر دهه 1960 برای آزادی باسک با دولت مرکزی اسپانیا مبارزه می‌کند. از این گروه از طرف اتحادیه اروپا، امریکا و سازمان ملل به عنوان یک گروه تروریستی یاد شده است.

این گروه جدایی طلب، در ماه مارچ سال 2006 با دولت مرکزی اسپانیا اعلام آتش بس کرد اما پس از شکست گفتگوهای مقدماتی با دولت و کشته شدن دو شهروند اکوادوری در میدان هوایی مادرید، پیمان آتش بس رسماً در ماه جون 2007 لغو شد.

فرانسه زمانی محل امنی برای جنگ‌جویان باسک بود، اما این کشور پس از لغو آتش بس 15 ماهه دستگیری مظنونان جدایی‌طلبان اتا را آغاز کرد.

اتا پس از چهار دهه مبارزه و کشتن بیش از ۸۵۰ تن سرانجام در سال ۲۰۱۱ اعلام آتش بس کرد.

کد خبر 116508

برچسب‌ها