سه شنبه 1 خرداد 1397 | به روز شده: 18 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 14 فروردین 1387 - 19:22:14 | کد مطلب: 47503 چاپ

آشنایی با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران (1336-)

فرهنگ > ادبیات - همشهری‌آنلاین:
اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در سال 1336 رسما کار خود را آغاز کرد

نخستین رئیس این اتحادیه نصرالله سبوحی،مدیر کتابفروشی مرکزی بود که به عنوان نماینده صنف خود به مجلس هم راه پیدا کرد.

محمدعلی ترقی دومین رئیس اتحادیه یاد شده بود که در دوره وی کتاب هایی از هندو حیدر آباد به ایران آورده شد.

ریاست سومین دوره را حاج محمد رمضانی، مدیر کتابفروشی کلاله خاور عهده دار بود که در دوره وی انتشار کتب درسی کلاس های پنجم و ششم ابتدایی و تمامی کتب درسی متوسطه از سوی وزارت فرهنگ و هنر وقت به کتابفروشان واگذار شد.

ریاست دوره های چهارم و پنجم به ترتیب با نصرالله سبوحی و حاج محمد علی ترقی بود.
ریاست دوره ششم (1351) را سعید اقبال مدیر انتشارات اقبال عهده دار بود و آقایان علی محمدی اردهالی،احمد عطایی،کاظم سعیدی،حسن معرفت،محسن رمضانی، و داود رمضان شیرازی عضو هیئت مدیره اتحادیه بودند.

در این دوره نشریه آشنایی با کتاب از سوی اتحادیه یاد شده منتشر می شد و شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان هم در این دوره شکل گرفت.

بیستم تیرماه سال 1356 محل کنونی شرکت تعاونی ناشران، در خیابان سمنان، که محل استقرار اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران هم هست، خریداری و در اختیار این دو نهاد قرار گرفت.

ریاست هفتمین دوره فعالیت اتحادیه یاد شده را علی محمدی اردهالی بر عهده داشت و سید کاظم سعیدی،صدر السادات دزفولی،حاج محمد آخوندی،داود رمضان شیرازی،قاسم لطیفی و الیاس اسماعیلیان عضو هیئت مدیره بودند.

درانتخابات دور هشتم هم اردهالی به عنوان رئیس، داود رمضان شیرازی (معاون) و محسن باقرزاده  به عنوان خزانه دار اتحادیه انتخاب شدند.

در نهمین دوره انتخابات هم داود رمضان شیرازی به عنوان رئیس و محسن باقرزاده (معاون) حسن کیائیان (منشی و سخنگو)، مرتضی آخوندی (خزانه دار) محمود باقری قمی (بازرس)  انتخاب شدند.

در دوره دهم هم داود رمضان شیرازی به عنوان رئیس و جلال فهیم هاشمی به عنوان معاون و حسن کیائیان به عنوان دبیر و سخنگوی اتحادیه انتخاب شدند.

نشریه داخلی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران صنعت نشر است که هم اکنون نیز منتشر می‌شود.

در دوره یازدهم حسن کیائیان به عنوان رئیس و علیرضا رمضانی به عنوان نایب رئیس، جعفر همایی، حسن یکرنگیان،محمد علی جعفریه  به عنوان اعضای اصلی و بابک تختی به عنوان عضو علی البدل انتخاب شدند.

جعفر همایی و علیرضا رمضانی اواسط سال 86 از هیئت مدیره استعفا دادند.

در دوره دوازدهم نادر قدیانی به عنوان رئیس اتحادیه انتخاب شد.

بر اساس موافقت مجمع امور صنفی ، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران می تواند برای ناشران دارای پروانه نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به شرط احراز مالکیت محل کار یا ا رائه اجازه نامه رسمی،پروانه کسب به عنوان دفتر انتشارات صادر کند.

در همین زمینه: