چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 24 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 27 مرداد 1397 - 18:20:08 | کد مطلب: 414000 چاپ

پیشنهادات چهارگانه سازمان ملل برای حمایت از فلسطینی‌ها

جهان > مجامع‌ جهانی - همشهری آنلاین:
دبیرکل سازمان ملل چهار پیشنهاد را با هدف حمایت از فلسطینیان در اراضی اشغالی ارائه کرد که استقرار هیات نظارت مدنی، نظامی و امنیتی و همچنین افزایش کمک‌های انسان دوستانه، کمک به توسعه و در نهایت تقویت حضور سازمان ملل در منطقه از جمله این پیشنهادات است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه در گزارشی ۱۴ صفحه‌ای که به درخواست مجمع عمومی سازمان ملل پس از موج خشونت‌های اخیر علیه فلسطینیان از ماه مارس تهیه کرده، به شرح این پیشنهادات پرداخت.

در این گزارش گوترش تاکید کرده اجرای هر یک از این پیشنهادات چهارگانه نیازمند همکاری اسرائیل و فلسطین است اما بسیار بعید می‌داند که اسرائیل با این پیشنهادات موافقت کند.

پیشنهادات چهارگانه دبیرکل سازمان ملل به شرح زیر است:

  • تقویت حضور میدانی سازمان ملل از جمله هیاتی از ناظران حقوق بشر و دیگر ناظران در امور سیاسی برای بررسی و ارزابی اوضاع در اراضی اشغالی
  • افزایش کمک‌های انسانی و توسعه از طریق تامین رفاه ساکنان
  • تشکیل هیاتی از ناظران مدنی برای استقرار در مناطق حساس از جمله نقاط تفتیش و معابر و نزدیکی شهرک‌های یهودی نشین که ماموریتش تهیه گزارش از مسائل حمایتی و رویدادها است.
  • استقرار نیروی پلیس یا نیروی نظامی وابسته به سازمان ملل که ماموریتشان حمایت از غیر نظامیان فلسطینی است.

لازم به ذکر است تشکیل نیروهای حامی وابسته به سازمان ملل نیازمند صدور قطعنامه از سوی شورای امنیت است و این امر در سایه استفاده آمریکا از حق وتو در هر پیش نویسی ضد اسرائیلی غیرممکن به نظر می‌رسد.

در ۱۹۹۴ هیاتی کوچک شامل ناظران اروپایی در شهر الخلیل در کرانه باختری مستقر شدند اما اسرائیل از آن زمان با هر درخواستی برای حضور بین المللی در مناطق حساس مخالفت می‌کند.