سه شنبه 1 آبان 1397 | به روز شده: 9 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 21 بهمن 1396 - 21:59:11 | کد مطلب: 397941 چاپ

مرگ بازیگری که قرار بود جیمز باند شود

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
جان گاوین با پیشینه بازی در فیلم‌های کلاسیک «روانی» و «اسپارتاکوس» و فعالیت در عرصه سیاست در سن ۸۶ سالگی تسلیم سرطان خون شد و از دنیا رفت.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تلگراف، بازیگر باسابقه هالیوودی در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان تا مقام سفیر آمریکا در مکزیک هم پیش رفت. گاوین با نام اصلی جان آنتونی گالنور در برخی از فیلم‌های مهم تاریخ سینما بازی کرد. نخستین حضور او روی پرده در نقش اصلی «زمانی برای عشق ورزیدن و زمانی برای مردن» به کارگردانی داگلاس سیرک در 1958 بود. یک سال بعد در «تقلید زندگی» باز هم برای سیرک مقابل دوربین رفت و کنار لانا ترنر و ساندرا دی هنرنمایی کرد.

سرانجام نوبت به همکاری با آلفرد هیچکاک رسید و گاوین در فیلم کلاسیک گونه وحشت یعنی «روانی» حضوری موثر داشت. فیلم حماسی و برنده اسکار «اسپارتاکوس» به کارگردانی استنلی کوبریک در کنار کرک داگلاس دیگر فیلم مهم کارنامه گاوین بود که او را به سوی تلویزیون و بازی در سریالی وسترن سوق داد.

شاید مهم‌ترین بخت کارنامه این بازیگر توانمند در 1971 به او رو کرد؛ زمانی که جورج لازنبی از پروژه «الماس‌ها ابدی‌اند» کناره‌گیری کرد و گاوین در آستانه بستن قرارداد برای ایفای نقش جیمز باند بود. این اتفاق در نهایت نیفتاد و شان کانری آن نقش را به دست آورد.

گاوین بین سال‌های 1971 تا 1973 رئیس اتحادیه بازیگران آمریکا بود و در دوران ریاست جمهوری ریگان سفیر آمریکا در مکزیک شد. گفته می‌شد او می‌خواهد در 1991 برای ورود به سنا اقدام کند که در نهایت تصمیم گرفت از عرصه سیاست کناره بگیرد.