پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 14 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 13 آذر 1396 - 14:15:55 | کد مطلب: 388503 چاپ
تلاش هنرمند اسپانيايي براي خلق آثاري خلاقانه و متفاوت

نقاشی زنده به خیابان‌ها آرامش می‌دهد؟

کودک و نوجوان > فرهنگی - اجتماعی - هنر > هنرمندی اسپانیایی که آثارش را با نام «سوسُو۳۳» (Suso۳۳) امضا می‌کند، از چند سال پیش سعی کرده نقاشی‌هایش را به خیابان‌ها و به میان زندگی مردم ببرد. این هنرمند سال ۱۹۷۳ میلادی (۱۳۵۲ هجری‌شمسی) به‌دنیا آمده و اهل مادرید است.

سوسو دست به اجراي تجربه‌هايي پيشرو در نقاشي‌ ديواري و آثار گرافيتي زده و به‌عنوان يکي از پيشگامان پساگرافيتي و هنر خياباني يا شهري شناخته مي‌شود. البته خود اين هنرمند، كار خود را «نقاشي زنده» (Live Painting) مي‌داند و از مبدعان اين سبك نقاشي در اسپانيا به‌شمار مي‌آيد.

اين هنرمند اسپانيايي از فرم‌هاي گوناگون هنر و ارتباطات، براي خلق آثار خود در حوزه‌ي هنرمفهومي و انتقال مفاهيم مورد نظر بهره مي‌برد. مثلاً ابزارهاي اجرا و نمايش يا تصاوير  و نقاشي‌ها را براي ارائه‌ي آثاري زنده و مؤثر به كار مي‌گيرد.

سوسو از دوره‌ي جواني، به ايجاد فضاهاي فيزيکيِ متفاوت از لحاظ فرم‌ و زمينه بسيار اهميت مي‌داد، اما هم‌زمان برقراري ارتباط با مردم را نيز از نظر دور نمي‌داشت.

او زماني كه ديگر در كار خود به حد كافي رشد كرده بود، با استفاده از همه‌چيز دست به خلق آثار هنري خود مي‌زد تا بتواند از اين راه با مردم سخن بگويد.

در اين مسير او گاه با كشيدن طرحي خطي و با حركتي ساده، اما خلاقانه، مفاهيم مورد نظر خود را پيش روي مخاطبان مي‌گذارد و تلاش دارد شيوه‌هاي گوناگون ارتباط با مخاطبان را تجربه كند.

اين هنرمند مي‌گويد: «من فقط در جست‌و‌جوي آرامش دروني و غلبه بر احساس نارضايتي و ترديدهاي ماندگار هستم و از هنر به‌عنوان يک واسطه براي رسيدن به آن آرامش دروني استفاده مي‌کنم.»

در اين مطلب تصوير برخي از آثار اين هنرمند خلاق معاصر را برايتان آورده‌ايم.