چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | به روز شده: 46 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 - 18:40:24 | کد مطلب: 370401 چاپ
سازمان غذا و دارو اعلام کرد:

هشدار نسبت به استفاده از داروهای دامی در برخی باشگاه‌های بدنسازی

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین
سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف داروهای هورمونی دامی مورد استفاده در پرورش عضلات دام بویژه اسب‌های مسابقه در ورزش بدنسازی و پرورش اندام هشدار داد.

به گزارش همشهري آنلاين، دکتر به منش گفت: داروهایی موسوم به استروئیدهای آنابولیزان یکی از مهمترین دسته داروهایی است که در ورزشکاران ، سوء مصرف می‌شود؛ این داروها نوعی مشتقات هورمون‌ مردانه یا تستوسترون هستند که از سوی متخصصان مربوطه در درمان کمبود این هورمون‌ها یا در مشکلات خونی، تجویز می‌شوند.

او افزود: اخیرا مشاهده شده که داروهای هورمونی دامی - که در پرورش عضلات دام به ویژه اسب‌های مسابقه مورد مصرف دارد-، از طریق افراد غیر مسئول و سودجو بین جوانان فعال در حوزه ورزش بدنسازی و پرورش اندام ، توزیع می‌شود.

دبیر ستاد مرکزی دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به میزان بالای خطرات و عوارض این داروها، گفت: چون در تولید داروهای دامی، بسیاری از الزاماتی که در تولید داروهای انسانی باید رعایت شود، وجود ندارد بنابراین تزریق داروی دامی احتمال وقوع مرگ را نیز به دنبال دارد.

به منش اظهارداشت: داروی دامی با مشخصات استفاده در حیوان تهیه شده و از طریق داروخانه‌های دامی و با نظر دامپزشک توزیع می‌شود.

او افزود: توزیع این دارو به روش‌های دیگر، قاچاق محسوب می‌شود و همین امر خطرات مصرف این داروها را بیش از پیش خواهد کرد.

 به منش گفت: متاسفانه در مواردی، فرد مصرف کننده با علم کامل به دامی بودن دارو و عوارض بالقوه مصرف آن، باز هم اصرار به مصرف داروی دامی می‌کند که خطرات جبران ناپذیری دارد.

در همین زمینه: