دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 43 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 - 17:32:40 | کد مطلب: 369232 چاپ

نوشابه‌های گازدار ریسک «زوال عقل» را افزایش می‌دهند

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
دلایل متعددی برای نخوردن نوشابه‌های گازدار وجود دارد اما مطالعه جدید نشان می‌دهد مصرف نوشابه‌های گازدار ریسک زوال عقل و سکته را افزایش می‌دهد.

به گزارش مهر، در دو مطالعه جدید مشخص شده است ماده شیرین مصنوعی مورداستفاده در نوشابه‌های گازدار موجب افزایش ریسک زوال عقل و سکته می‌شود.

در اولین مطالعه، محققان دانشگاه بوستون اسکن مغز و تست‌های شناختی حدود ۴۰۰۰ فرد که بیش از دو نوشابه قندی مثل آبمیوه در روز یا سه نوشابه گازدار در هفته می‌نوشیدند را تحلیل و بررسی کردند.

آنها دریافتند مصرف کنندگان این نوشابه‌های شیرین دارای چندین عامل پرخطر ابتلا به مراحل اولیه بیماری آلزایمر نظیر پیری زودهنگام مغز، حجم کوچک تر مغز، حافظه دوره ای ضعیف و هیپوکامپ کوچک‌تر بودند. افرادی که حداقل یک وعده نوشابه گازدار در روز می‌خوردند دارای حجم مغزی کوچک‌تری بودند.

در دومین مطالعه، محققان به بررسی این موضوع پرداختند که آیا مصرف نوشابه می‌تواند با زوال عقل یا سکته مرتبط باشد. محققان به بررسی ۲۸۸۸ فرد ۴۵ سال به بالا دچار سکته و ۱۴۸۴ فرد ۶۰ سال به بالا دچار زوال عقل که در سه بازه زمانی متفاوت در طول هفت سال نوشابه خورده بودند، پرداختند.

محققان دریافتند شرکت کنندگانی که در روز یک وعده نوشابه می‌خوردند سه برابر بیشتر در معرض سکته یا زوال عقل قرار داشتند.

در سال‌های گذشته، مطالعات متعددی دلایلی زیادی را در مورد حذف مواد قندی نظیر نوشابه‌های گازدار به دلیل ارتباط با ریسک بیماری قلبی، دیابت و چاقی ارائه کرده اند.