سه شنبه 27 شهریور 1397 | به روز شده: 12 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 11 اردیبهشت 1395 - 23:40:40 | کد مطلب: 332210 چاپ

دعوت از علی رهبری برای هدایت ارکستر سن پترزبورگ

فرهنگ > هنر - همشهری‌آنلاین:
والری گرگیف، قدرتمندترین رهبر ارکستر جهان در روسیه که از حمایت‌های مستقیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برخوردار است رسما علی رهبری را به سن پترزبورگ برای رهبری ارکستر سمفونیک سن پترزبورگ در سالن اپرای مارینسکی، دعوت کرده است.

 به گزارش همشهری‌آنلاین علی رهبری ضمن پذیرش این دعوت گفت بزودی تاریخ دقیق این برنامه اعلام ‌می‌شود.

والری گرگیف، رهبر 63 ساله روس، مدیر هنری فستیوال شبهای روشن سن پترزبورگ، آشنایی بسیار قدیمی با علی رهبری دارد و آنهم مربوط به سالهایی است که علی رهبری ارکستر فیلارمونیک برلین را رهبری می کرده و دستیار هربرت فون کارایان، پرآوازه ترین رهبر ارکستر دنیا بود.

با این سابقه قبلی در دو سال گذشته گرگیف مدیر اپرای مارینسکی، چندین بار علی رهبری را برای رهبری ارکستر سن پتزربورگ دعوت کرده اما اکنون این دعوت  شکل رسمی‌تری به خود گرفته است. این همکاری علاوه بر اینکه نشان از آوازه جهانی رهبر ارکستر ایرانی می دهد برای اعتلای هنر و هنرمندان ایران نیز تاثیرگذار است چرا که تاکنون سابقه نداشته از ایران و یک چهره ایرانی برای رهبری ارکستری در تراز ارکستر سن پترزبورگ درنظر گرفته شود.

ضمنا سالن اپرای مارینسکی بزرگترین سالن دنیاست که مدیریت و رهبری آن بر عهده والری گرگیف است.

در حال حاضر 350نفر اعضای ارکستر استراوینسکی را تشکیل می دهند و این سالن دارای 3 ارکستر بزرگ است. سالن استراوینسکی در سال ۱۸۶۰ افتتاح شد و به محلی برجسته برای اجرای آثار شاخص آهنگسازان اواخر قرن نوزدهم مانند چایکوفسکی، موسورگسکی و ریمسکی کرساکف تبدیل گردید. امروزه خانه اپرا، ارکستر و باله مارینسکی است که از درجه اعتبار بالایی برخوردار است و تنها رهبران پرآوازه و مطرح به آن برای رهبری دعوت می شوند.