چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 25 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 18 آذر 1394 - 11:32:47 | کد مطلب: 316610 چاپ

کشف چهره زنی دیگر در نقاشی لبخند مونالیزا

فرهنگ > هنر - همشهری آنلاین:
لبخند کم رنگی که بر چهره مونالیزا در شاهکار نقاشی لئوناردو داوینچی هنرمند عصر رنسانس دیده می‌شود و در طول ۵۰۰ سال گذشته جهان هنر را مجذوب خود ساخته‌است، درواقع به زنی دیگر تعلق دارد.

Pascal Cotte

براساس گزارش CNN، پاسکال کوت دانشمند فرانسوی موفق به کشف سه نقاشی پنهان در زیر لایه‌های شاهکار داوینچی شده‌است که یکی از این نقاشی‌ها به نظر به صاحب اصلی پرتره مونالیزا، لیزا دل جیوکوندو تعلق دارد.

در این نقاشی پنهان زنی دیده می‌شود که به دوردست‌ها چشم دوخته‌است اگرچه هیچ لبخندی به لب ندارد. کوت باور دارد این پرتره به لیزا دل جیوکوندو که به لیزا جراردینی نیز شهرت داشته همسر بازرگانی فلورانسی بوده تعلق دارد.

به گفته کوت تکنیک تصویربرداری علمی L.A.M توانسته به قلب لایه‌های مشهورترین نقاشی جهان نفوذ کند و اسراری را آشکار سازد که برای 500 سال پنهان باقی مانده بودند. این یافته های جدید به گفته کوت می‌تواند افسانه‌های بسیاری که درباره این شاهکار وجود دارد را رد کرده و دیدگاه انسان را درباره شاهکار داوینچی برای همیشه متحول سازد.

دانشمندان از دوربینی چند طیفی برای تاباندن نور شدید روی نقاشی استفاده کردند و سپس بازتاب آن را محاسبه کردند. این دوربین می‌تواند به آشکار ساختن لایه‌های میان نقاشی کمک کند.