سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۸۶ - ۱۹:۰۵

ترجمه فرانک فراهانی جم: جان ویلیامز در ۸فوریه سال ۱۹۳۲در نیویورک متولد شد. در سال ۱۹۴۸ خانواده‌اش به لس‌آنجلس نقل مکان کردند.

جان ویلیامز

این نابغه موسیقی برای 307 فیلم، موسیقی متن ساخته است که رکوردی برای او محسوب می‌شود. جان ویلیامز در فهرست نوابع سال 2007  به عنوان نفر هفتاد و دوم انتخاب شده است.
او در ساخت موسیقی متن 48فیلم از رهبری ارکستر تا تنظیم موسیقی همکاری داشته است که بسیاری از این فیلم‌ها از برترین‌های سینمای جهان هستند. او 45 بار نامزد دریافت جایزه اسکار موسیقی شده که 5 بار موفق به دریافت آن شده است.  بدون شک موسیقی جان ویلیامز نقش مهمی در تاثیر فیلم بر مخاطبان داشته است.

او در کنار استیون اسپیلبرگ آثاری به یادماندنی را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است. اغلب او را به عنوان یکی از برجسته‌ترین آهنگسازان موسیقی متن فیلم می‌شناسند که با شناخت موسیقی سنتی و انجام کارهای هنری منحصر به فرد توانسته نوعی از موسیقی را در آثارش به نمایش بگذارد که به همه ثابت می‌کند هیچ سازی با توانایی و گستردگی‌اش نمی‌تواند جایگزین تجارب ارزشمند او در عرصه موسیقی باشد.
جان تاونر ویلیامز از مهارت بسیار زیادی در نواختن پیانو برخوردار است.
درمدت زمان 6دهه متوالی فعالیت در عرصه موسیقی، رهبری و ساخت بیش از صدها موسیقی متن فیلم را برعهده داشته است. جنگ ستارگان،  آرواره‌های کوسه، فهرست شیندلر، ای‌تی، ایندیاناجونز، هری‌پاتر، پارک ژوراسیک وسوپرمن از مشهوترین فیلم‌های سینمایی هستند که در فهرست آثار این هنرمند قرار می‌گیرند.
 جان ویلیامز همچنین ساخت موسیقی برای 4دوره از بازی‌های المپیک و تعداد بسیار زیادی از مجموعه‌های تلویزیونی را نیز به نام خود ثبت کرده است. او از سال 1980 تا سال 1993 رهبر اصلی ارکستر هوستون پاپ بوده است و هم اکنون نیز به عنوان یکی از برجسته‌ترین رهبران ارکستر دنیا شناخته شده است.
با 45بار نامزدی برای دریافت جایزه اسکار، او در کنار آلفردنیومن از دیگر آهنگسازان مشهور دنیا پس از والت دیسنی به مقاوم دوم بیشترین نامزدی دریافت جایزه اسکار دست یافته است.
در سال 2002 نام او  به فهرست مشاهیر جام هالیوود اضافه شد و در سال 2004 نشان افتخار مجمع کندی به او اهدا شده است.

خانواده‌ای از جنس موسیقی
جان ویلیامز در 8فوریه سال1932 در نیویورک متولد شد. در سال 1948 خانواده‌اش به لس‌آنجلس نقل مکان کردند.
پس از پایان دبیرستان،تحصیلات خود را در دانشگاه کالیفرنیا و کالج لس‌آنجلس ادامه داد و زیر نظر استادان موسیقی آن زمان به صورت خصوصی به یادگیری موسیقی پرداخت. پدرش از نوازندگان ارکستر نیویورک بود و به همین دلیل می‌توان گفت جان ویلیامز از کودکی در خانواده‌ای بزرگ شد که نقش بسیار مهمی در موفقیت کنونی او دارد.
همه دوستان خانوادگی آنها به نوعی با موسیقی ارتباط داشتند و این موضوع زمینه مناسبی برای علاقمندی او به موسیقی فراهم کرد.
نواختن پیانو را در یکی از آموزشگاه معروف موسیقی آموخت و در اواخر دهه 50میلادی با نواختن و ضبط 3موسیقی متن فیلم فعالیت هنری خود در عرصه سینما را آغاز کرد. در سال 1956 با باربارا روییک بازیگر سینما ازدواج کرد و حاصل زندگی مشترک آنها 3فرزند است. پس از مرگ همسر اولش در سال 1974، در سال 1980 با سامانتا ونیزلو ازدواج کرد.

جوایز و افتخارات
جان ویلیامز در سال 1967 به‌خاطر موسیقی فیلم دره عروسک‌ها نامزد دریافت اسکار شد و در سال 1971 با فیلم ویولون زن روی  بام نخستین جایزه اسکار را از آن خود ساخت.
او در سال 1974 به خاطر مرگ همسرش که علاقه زیادی به ویولون داشت یک کنسرت ویولونی به یاد او برگزار کرد. دریافت اسکار را 4بار دیگر هم با فیلم‌های آرواره‌های کوسه، جنگ‌ستارگان، ای‌تی و فهرست شیندلر تجربه کرده است.
در 5بار نامزدی برای دریافت جایزه‌ گرمی،‌توانست به خاطر فیلم‌های جین ایر وهایدی این جایزه را دوبار از آن خود سازد.
این هنرمند 52بار هم نامزد دریافت جایزه گوی طلایی بوده است که 18بار موفق به دریافت آن شده است. گفتنی است 18بار نامزدی برای دریافت جایزه  گوی طلایی نیز از دیگر افتخارات جان ویلیامز است که به خاطر فیلم‌های آرواره‌های کوسه، جنگ ستارگان و ای‌تی نیز 3بار این جایزه را به نام خود ثبت کرده است.

گفته‌ها و ناگفته‌ها
جان ویلیامز بر این باور است که ساخت یک قطعه موسیقی مانند مجسمه‌سازی است.
اگرچه برخی از آهنگسازان موسیقی فیلم را یک عامل فرعی و ثانویه به شمار می‌آورند اما باید پذیرفت که در فیلم 2ساعته، موسیقی می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. او موسیقی برخورد نزدیک از نوع سوم را از بهترین کارهایش می‌داند چرا که او برای ساخت موسیقی این فیلم وقت زیادی را صرف کرده است.
 او به کارکردن در این عرصه بسیار عشق می‌ورزد و موفقیت‌هایش در زندگی را مدیون خداوند بزرگ می‌داند و معتقد است که به خاطر سلامتی که خداوند به او داده است باید کار کند و از استعدادهایش برای خدمت به خلق خدا بهره گیرد.

کد خبر 46843

برچسب‌ها