همشهری آنلاین: عربستان سعودی تنها چند روز پس از پذیرش کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در ریاض، روایت جدیدی از این ماجرا ارائه می‌کند. روایتی که با نسخه اولیه متفاوت و حتی در مواردی متضاد است.

روایت جدید عربستان از قتل خاشقجی | می‌خواستیم بیهوشش کنیم، اما خفه شد

به گزارش يورونيوز، خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) در گفتگو با یک مقام ارشد عربستان جزئیات دیگری از نحوه قتل جمال خاشقجی ارائه کرده است.

بر اساس این روایت تازه، تیمی ۱۵ نفره از اتباع عربستان به دستور احمد عسیری، نایب رئیس اطلاعات عربستان سعودی راهی ترکیه شده‌اند تا جمال خاشقچی را به بازگشت به ریاض متقاعد کنند، اما آنها از اختیارات خود فراتر رفته و او را به ربایش تهدید کرده و سپس وی را به صورت اتفاقی خفه کرده‌اند.

این مقام ارشد سعودی همچنین مدعی شده که جسد آقای خاشقجی در فرش پیچیده شده و به یک همکار محلی تحویل داده شده است تا جسد را از بین ببرد.

در حالی که ریاض روز جمعه ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) در بیانیه‌ای بالاخره پذیرفت که جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است، در روایت تازه موارد متناقضی با نسخه اولیه که در تلویزیون سعودی بیان شد وجود دارد.

این مقام بلندپایه سعودی همچنین گفته است، ریاض برنامه‌ای را برای بازگرداندن مخالفان دولت به کشور دارد. جمال خاشقجی هم از جمله افرادی بوده که در این فهرست قرار داشتند و دولت برنامه داشته است او را به عربستان بازگرداند.

بنا به ادعای این منبع عربستانی، احمد عسیری تیمی ۱۵ نفره را مسئول بازگرداندن جمال خاشقجی از استانبول می‌کند، اما اعضای این تیم وقتی مقاومت این روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان را می‌بینند تلاش می‌کنند او را ساکت کنند و دست خود را روی دهان او میگذارند تا داد و فریاد نکند، اما ناگهان این روزنامه نگار اهل عربستان خفه می‌شود.

بنا به گزارش رویترز این مقام بلندپایه عربستان اظهار داشته که این اطلاعات در اثر اعترافات این تیم ۱۵ نفره به دست آمده است.

این مقام عربستانی مدعی است: «فرمانی برای مذاکره در راستای بازگرداندن مسالمت‌آمیز افراد ناراضی‌ وجود دارد که به آن‌ها (تیم مذاکره با ناراضی‌ها) این اختیار را می‌دهد که بدون هماهنگی با مقام‌های بالاتر، عمل کنند.»

کد خبر 419700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =