همشهری آنلاین: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به منظور رفع نیازهای پژوهشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت خود را بر اساس مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۷۸ و با سرلوحه قرار دادن رویکرد مسأله محوری آغاز کرده است.

پژوهشگاه فرهنگ

 مهم‌ترين هدف پژوهشگاه، پژوهش در چارچوب وظايف و تكاليف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور شناخت تنگناها و مشكلات اين حوزه وسيع، شناسايی قابليت‌ها و ظرفيت‌ها و ارائه راهبردها و راهكارهای مناسب برای حل مشكلات و رشد و توسعه قابليت‌ها در مسير تعالی فرهنگی كشور است كه در سند چشم‌انداز منعكس شده است.

پژوهشگاه به‌صورت هیأت امنایی اداره می‌شود که اعضای آن عبارتند از:

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان رئيس هيأت امنا

وزير علوم، تحقيقات و فناوری يا نماينده وی

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزی يا نماينده وی

سه تا پنج تن از شخصيت‌های علمی- فرهنگی مؤثر در توسعه و پيشرفت پژوهشگاه

رئيس پژوهشگاه (به عنوان دبير هيأت امنا‌)

رئيس پژوهشگاه با حكم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي منصوب می‌شود.در حال حاضر رياست پژوهشگاه با دکتر محمد سلگی است.

پژوهشگاه در حال حاضر دارای سه پژوهشكده است:

  • پژوهشكده فرهنگ (با سه گروه «مطالعات فرهنگ و دین»، «مطالعات فرهنگ مکتوب» و «فرهنگ و جامعه»)
  • پژوهشكده هنر (با سه گروه «سینما و هنرهای نمایشی»، «هنرهای تجسمی و سنتی»، و «موسیقی»)
  • پژوهشكده ارتباطات (با سه گروه «مطالعات فضای مجازی»، «سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ارتباطات» و «مطالعات ارتباطات انسانی»)

در هر پژوهشكده، گروه‌های علمی با هدف پاسخگويی به نيازهای پژوهشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور اعضای هيأت علمی و كارشناسان برجسته پژوهشگاه تعريف و تشكيل شده است. هر پژوهشكده علاوه بر تعريف، اجرا و نظارت بر طرح‌های پژوهشی و برگزاری نشست‌ها و همايش‌های علمی و تخصصی نسبت به تهيه گزارش‌های فرهنگی نيز اقدام می‌كند.

  • دفتر طرح‌های ملی

دفتر طرح‌های ملی متولی انجام مطالعات اجتماعی و فرهنگی ملی در کشور است.

«پیمایش‌های ملی ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان» (سه موج)، «سرمایه اجتماعی» (دو موج)، «مصرف کالاهای فرهنگی وتحولات فرهنگی ایرانیان» از جمله شناخته‌شده‌ترین مطالعات صورت گرفته در این دفتر هستند. پیمایش‌های ملی انجام‌شده در دفتر طرح‌های ملی به گواه کارشناسان علوم اجتماعی و مدیران کشور از معتبرترین مطالعات اجتماعی ملی در فضای علمی و سیاست‌گذاری کشور محسوب شده و به دفتر طرح‌های ملی مرجعیت علمی در این حوزه بخشیده است.

در حال حاضر طرح های ملی «سواد رسانه‌ای»، «مصرف کالاهای فرهنگی» و «ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان» (موج چهارم) در دست اجراست.

رؤسای پیشین پژوهشگاه به ترتیب افراد ذیل بوده‌اند:

- دکتر مسعود کوثری

- دکتر سعید معیدفر

- دکتر محمد سمیعی

- محمدتقی شریفی قادری

- دکتر محمدهادی همایون

- دکتر محمدرضا مرندی

- دکتر یحیی طالبیان

-دکتر محمدرضا جوادی یگانه

پایگاه اطلاع‌رسانی پژوهشگاه به نشانی ricac.ac.ir در دسترس است.


کتابخانه پژوهشگاه، کتابخانه‌‎ای تخصصی است که وظیفه ارائه خدمات پژوهشی و اطلاع‌رسانی به اعضای هیات علمی، پژوهشگران، کارشناسان پژوهشگاه و دانشجویان حوزه فرهنگ و هنر را دارد.

در حال حاضر، کتابخانه پژوهشگاه دارای9900 عنوان کتاب فارسی، 1950 عنوان کتاب لاتین، 380 عنوان مجله فارسی، 753 عنوان پایان نامه فارسی ، 2590 عنوان طرح و گزارش تحقیقاتی، 362 عنوان لوح فشرده فارسی، 480 عنوان فیلم و مستند و دارای 1850 مقاله الکترونیکی و 945 عضو است.

اطلاعات کتابشناختی کلیه منابع از طریق سایت کتابخانه و برای کاربران داخل و خارج از پژوهشگاه قابل دسترس است.

  • فصلنامه علمی- پژوهشی «مطالعات فرهنگ- ارتباطات»

اين فصلنامه  بر اساس مجوز شماره 179866 کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارای رتبه علمی‌ ـ ‌پژوهشی است. این نشریه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، بانک اطلاعات نشریات کشور و پایگاه تخصصی مجلات نور نمایه می‌شود.

در حال حاضر، دکتر محمدمهدی فرقانی، سردبیر این فصلنامه است. متن کامل مقالات فصلنامه روی سایت اختصاصی مجله به نشانی jccs.ir قابل مشاهده است.

  • جشنواره پژوهش فرهنگی سال

جشنواره پژوهش‌ فرهنگی سال با هدف توسعه پژوهش‌های فرهنگی در حوزه فرهنگ و هنر ايران، تشويق پژوهشگران و انديشمندان داخلی به تحقيق در ابعاد مختلف فرهنگ، هنر و ارتباطات در ايران و نيز شناسايی و معرفی آثار برتر در حوزه پژوهش‌های فرهنگی،‌ برگزار می‌شود. تاکنون چهارده دوره این جشنواره برگزار شده است. مقرر است دوره پازنزدهم آن در سال 1397 برگزار شود.

پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در خیابان ولیعصر، پایین‌تر از میدان ولیعصر، ابتدای خیابان دمشق، شماره 9 قرار دارد. 

کد خبر 418497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =