همشهری آنلاین: سخنگوی سازمان غذا و دارو سازو کار جدید این سازمان برای تامین به موقع داروی بیماران خاص را تشریح کرد.

بیماران خاص

به گزارش همشهري آنلاين، دكتر كيانوش جهانپور گفت: به زودی سهمیه برخی از داروهای بیماران خاص به داروخانه‌هایی تعلق می‌گیرد که توسط بیمار انتخاب می‌شود و شرکت‌ها نیز در این زمینه موظف هستند تا دارو را به داروخانه ای ارسال کنند که بیمار آن را انتخاب کرده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: به دلیل اینکه توزیع داروی بیماران خاص به صورت کنترل شده خواهد بود در تلاش هستيم تا این توزیع کنترل شده را به سمت انتخاب بیمار ببریم به این معنی که سهمیه هر بیمار به داروخانه ای تعلق بگیرد که بیمار آن را معرفی کرده است.

وی اضافه کرد: این موضوع برای بیمارانی اتفاق می‌افتد که به صورت دائم از داروهای خاص استفاده می‌کنند و روش‌های اعلام آن نیز اعلام خواهد شد، همچنین معاونت غذا و داروی استان مربوطه این بیماران و داروخانه‌های نزدیک، آنها را شناسایی می‌کند.

جهانپور درباره نحوه توزیع دارو توسط شرکت‌های پخش دارو در داروخانه‌ها گفت: در حوزه توزیع دارو ممکن است برخی از داروها جزو توزیع‌های کنترل شده باشند و در برخی از موارد هم ممکن است که شرکت‌های پخش با برخی از داروخانه‌هایی که مشکلات مالی در پرداخت دارند آنها را به سمت خرید نقدی و یا پرداخت با بازه زمانی کوتاه سوق بدهند و سازمان غذا و دارو نیز در صدد شناسایی و اصلاح این موارد است.

جهانپور ادامه داد: بیشتر گلایه داروخانه‌ها از فروش نقدی شرکت‌ها است چراکه برخی از شرکت‌های پخش، فروش دارو به برخی از داروخانه‌ها را به صورت بازه‌های زمانی کوتاه مدت و یا نقدی در نظر گرفته اند که این موضوع منجر به فشار به داروخانه‌ها و عدم توانایی آنها در خرید دارو می‌شود و این موضوع قابل قبول نیست و از طریق سازمان غذا و دارو در حال پیگیری است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: بخشی از این مشکلات به دلیل وجود مشکلات مالی و مطالبات معوق و برخی هم به دلیل نوسانات قیمت ارز بوده است. با توجه به اینکه ثبات نسبی قیمت دارو ایجاد شده است قاعدتا دیگر بحث نوسانات مطرح نیست و بحث مطالبات معوق نیز در حال پیگیری است و امیدواریم به زودی بخش‌های عمده ای از آن پرداخت شود.

وی تاکید کرد: اگر این اتفاق بیافتد مشکل فروش‌های نقدی و یا پرداخت در بازه کوتاه مدت مرتفع خواهد شد و سازمان غذا و دارو شرکت‌های پخش را به سمت فروش با در نظر گرفتن بازپرداخت با بازه زمانی مشخص و منطقی سوق می‌دهند.

کد خبر 418228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =