همشهری آنلاین: معاون قضایی امور اداری، استخدامی دیوان عدالت اداری گفت: رسیدگی به پرونده‌های بورسیه از جهت مطابقت با قانون و اعلام نیاز دانشگاه‌ها به رشته‌های مورد نظر مورد رسیدگی گرفته و با توجه به مصوبه شماره ۶۳۰ و ۷۲۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی، دیوان عدالت اداری وارد صلاحیت‌های علمی افراد نشده است.

محدث

به گزارش فارس، به دنبال واكنش برخی مسئولین وزارت علوم و دانشگاه‌ها نسبت به آرای شعب دیوان عدالت اداری در مورد پرونده‌های موسوم به بورسیه‌ها، محدث معاون قضایی امور اداری استخدامی دیوان عدالت اداری گفت: احکام دیوان عدالت اداری در مورد پرونده‌های معروف به بورسیه‌ها با دقت و رعایت همه جوانب و بر اساس قانون و مداقه در اسناد و مدارک صادر شده و روشن و شفاف است و مسئولان وزارت علوم و دانشگاه‌ها لازم است طبق قانون اقدامات لازم را برای جذب و بکارگیری تعداد افرادی که رای به نفع آنها صادر شده انجام و گزارش اجرای رای را به دیوان عدالت اداری ارائه کنند.

وی درباره جزئیات رسیدگی به پرونده دانشجویان بورسیه افزود: همانگونه که قبلا هم از سوی روابط عمومی دیوان عدالت اداری اعلام شده از زمان طرح موضوع بورسیه‌ها در سال 93 تا پایان سال 96 تعداد 328 فقره شکایت مطرح که طی آنها ادعا شده علی‌رغم طی کردن فرآیند قانونی، از جمله، مراحل گزینش، احراز صلاحیت‌های علمی و پذیرفته شدن به عنوان دانشجوی بورسیه، در عین حال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برخی از دانشگاه‌ها بدون دلیل قانونی ضمن لغو بورسیه، فرآیند جذب ایشان را متوقف و ابطال کرده‌اند. در این مورد پس از تشکیل پرونده و با احراز صلاحیت رسیدگی، فرایند قانونی تبادل لایحه و اخذ دفاعیه و توضیحات از مسئولان مربوطه در وزارت علوم و دانشگاه‌های طرف شکایت اخذ و به دور از فضاسازی‌های رسانه‌ای اقدام به صدور رای کرده است.

معاون قضایی امور اداری استخدامی دیوان عدالت اداری در پاسخ به این سوال که برخی ادعا کرده‌اند دیوان عدالت اداری به صلاحیت‌های علمی افراد بورسیه ورود کرده است، گفت: این ادعا کاملا کذب است بلکه رسیدگی به پرونده‌های بورسیه از جهت مطابقت با قانون و شرايط از قبیل سن و معدل و اعلام نیاز دانشگاه‌ها به رشته‌های مورد نظر مورد رسیدگی قرار گرفته و با توجه به مصوبه شماره 630 و 720 شورای عالی انقلاب فرهنگی، دیوان عدالت اداری وارد صلاحیت‌های علمی افراد نشده است بنابراین بهتر است بزخی افراد و مقامات مسئول از فرافکنی و اظهارنظرهای غیر اصولی و بدون اطلاع از محتوای پرونده‌ها خودداری و به وظایف قانونی خود عمل کنند.

محدث افزود: پرونده‌هایی که جهت شکایت آنها صلاحیت علمی بوده است به هیات‌های تعیین شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس همان مصوبه 630 و 720 ارجاع شده است.

معاون قضائی امور اداری استخدامی دیوان عدالت اداری با رد برخی ادعاها درباره حکم دیوان عدالت اداری برای دانشجویان با معدل 12 گفت: این‌گونه صحبت‌ها ناشی از عدم اطلاع از محتوای پروندها است. تمامی افرادی که از دیوان عدالت اداری رای گرفته‌اند حد نصاب معدل قانونی بر اساس اعلام دانشگاه‌ها را داشته‌اند و اکثریت قریب به اتفاق دارای معدل‌های ممتاز و بالا بوده‌اند.

معاون قضایی امور اداری استخدامی دیوان عدالت اداری در پایان به مسئولان وزارت علوم، دانشگاه‌ها و افراد توصیه کرد قبل از صحبت درباره پرونده‌های بورسیه، اطلاعات خود را تکمیل و از اظهار نظرهای غیر دقیق و غیرمسئولانه خودداری کنند.

کد خبر 417235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =