همشهری آنلاین: رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور گران اداره می‌شود، گفت: امروز وضعیت کشور از نظر مسائل اقتصادی به گونه ای است که نیاز به انجام یک سری جراحی‌ها در آن احساس می‌شود.

لاریجانی علی

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی  در دومین روز سفر به استان فارس، در جلسه شورای اداری شهرستان استهبان افزود: در مجموع باید توجه داشت که ما در شرایطی هستیم که فشار بین‌المللی بر کشور وارد است و علاوه بر این در داخل نیز با برخی مشکلات مواجه هستیم و ضرورت دارد در گام نخست درد را به درستی تشخیص دهیم و بعد نسبت به درمان آن اقدام کنیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم مساله فشار اقتصادی را حل کنیم باید بدانیم که چنانچه مشکلات درونی اقتصاد حل شود بسیاری از معضلات بیرونی هم رفع خواهد شد.

او اظهار داشت: دشمن همواره بر روی نقاط ضعف دست می‌گذارد و اگر ما این نقاط ضعف را حل کنیم آنها قدرت چانه‌زنی زیادی نخواهند داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از نقاط ضعف این است که کشور گران اداره می‌شود و منابع در جای اصلی خودش و در جایی که باید هزینه نمی‌شود، باید در کشور تولید ثروت شود چرا که کشوری موفق است که ثروت‌زا باشد.

لاریجانی افزود: بعد از انقلاب خیلی از منابع ما در استان‌ها صرف ساخت جاده، برق کشی و انتقال آب و گاز شد که البته این کارها از نظر جنبه عدالت و روحیه عدالت خواهی ارزشمند و خوب است اما چون متناسب با این چرخه اقتصادی در کشور فکر نشد و سامان پیدا نکرد ما یک ناآرامی در وضعیت اقتصادی کشور می‌بینیم. وی افزود: امروز آنچه که برای ما مساله است این است که اقتصاد کشور را از نظر تولید روان کنیم.

رئیس قوه مقننه گفت: امروز با وجود اقداماتی که در جهت بهبود شاخص‌های فضای کسب و کار در کشور انجام شده اما در کل نسبت به دیگر کشورها جایگاه خوبی نداریم و قرار داشتن در رتبه بالای 100 در جمع 182 کشور رتبه مطلوب نیست.

رئیس مجلس گفت: وقتی در کشور می‌توانیم تولید روان داشته باشیم باید اشکالات، مقررات و بخشنامه‌های دست و پا گیر را برداریم.

لاریجانی اظهار داشت: در اتاق مسئول باید به روی سرمایه‌گذاران باز باشد، مدیران باید دنبال سرمایه‌گذار بروند و از آنها خواهش کنند که سرمایه‌گذاری کنند.

وی، از مسئولان استان فارس و شهرستان استهبان خواست که زمینه سرمایه‌گذاری در این منطقه را فراهم کنند. او گفت: در این راه قطعا ما نیز در زمینه پرداخت تسهیلات کمک خواهیم کرد.

لاریجانی با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با حضور سران قوا برگزار شد افزود: در این جلسه یکی از مباحث مهم تصویب شد اختصاص یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای حفظ و توسعه اشتغال بود. وی ادامه داد: این هدفگذاری در کلان کشور است و در سطوح پایین‌تر هم باید این موضوع جدی گرفته شود.

رئیس مجلس گفت: اگر می‌خواهیم کشور در یک مصاف اقتصادی موفق باشد باید اقتصاد کشور را به مردم واگذار کنیم و شرایط برای کار و فعالیت آنها فراهم شود.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد که مسائل کشور با وحدت بیشتر، همت بیشتر و روحیه مقتدرتر مرتفع شود و همه برای آبادانی کشور دست به دست هم دهند.

  • خشکسالی مساله‌ای جدی در کشور است

رئیس مجلس شورای اسلامی، مشکلات کشور به ویژه استان‌های مرکزی را از نظر کمبود آب و خشکسالی جدی برشمرد و گفت: باید به این مساله مهم و مشکلات ناشی از آن به شکل همه جانبه نگاه کرد.

لاریجانی افزود: البته برخی اقدامات که ضروری بود و می‌بایست صورت می‌گرفت از سال‌های قبل به آنها فکر شد و در قانون برنامه هم بر آن تاکید شد.

وی ادامه داد: یکی از آن کارها آبیاری نوین بود، از مواردی که به شکل نادر رهبر معظم انقلاب اجازه فرمودند که از صندوق توسعه ملی پول برداشته شود همین بحث آبیاری است.

او افزود: از موارد دیگر که مورد توجه قرار گرفته توسعه و ترویج کشت‌های گلخانه ای است که در این زمینه مجلس حدود 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با هدف احیای اقتصاد روستا تدارک دید.

لاریجانی گفت: بنا بود که یک و نیم میلیارد دلار برداشت شده از صندوق توسعه ملی با منابع بانک‌ها تلفیق شود تا با سرمایه‌گذاری در روستاها و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، چرخه اقتصادی روستاها فعال شود اما به رغم اینکه بیش از یک سال از تصویب این مساله می‌گذرد گفته می‌شود که تاکنون فقط 25 درصد تخصیص داده شده که باید دید اشکال کار در کجاست.

او اظهار داشت: مسئولان باید پیگیری کنند و از منبع تسهیلات ارزان قیمت سهم خود را بگیرد، این تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده و ربطی به بودجه جاری متعارف ندارد.

لاریجانی، یکی از اقدامات دیگر برای مقابله با کم آبی را شیرین کردن آب دریا برشمرد و افزود: این یک کار پرهزینه است اما چند مورد آن با مشارکت و همکاری بخش خصوصی و به شکل اشتراکی آغاز شده است.

وی گفت: اگر تصور کنیم که مشکل کم آبی با انجام تمام این کارها حل می‌شود باید گفت خیر چنین نیست چرا که مشکل عمیق‌تر از اینها است و باید بیشتر سرمایه‌گذاری و کار بیشتری انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن تاکید بر لزوم توجه به مدیریت درست و مصرف صحیح آب افزود: 90 درصد آب مصرفی مربوط به بخش کشاورزی است که بیشتر هم به شکل غرقابی انجام می‌شود که اگر این بخش را مدیریت کنیم خیلی تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: از دیگر اقداماتی که برای تامین آب می‌توان انجام داد بحث فراهم کردن منابع جدید آبی برای مناطق مشکل دار است که در جلسه‌ای که در همین زمینه داشتیم از وزیر نیرو خواسته شد که طی 2 یا سه ماه آینده طرح آمایش آب را تهیه کنند تا مشخص شود برای هر منطقه چه دغدغه‌ای داریم.

کد خبر 415982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =