همشهری آنلاین: دولت هند می‌گوید شرکت‌های دخانیات باید از اول سپتامبر (۱۰شهریور) شماره تلفن یک خط برای کمک به ترک سیگار را روی بسته‌های سیگار چاپ کنند.

به گزارش بی‌بی‌سی وزارت بهداشت هند هشدارهای تصویر جدیدی را هم باید روی بسته‌های سیگار چاپ شود، منتشر کرده است که تصاویر اندام‌های بیمار شده و دندان‌های پوسیده شده را نشان می‌دهند.

دولت از شرکت‌های دخانیات خواسته است همچنان ۸۰ درصد از سطح این بسته‌ها را با هشدارهای تصویری و متنی بپوشانند.

هند بیش از ۱۰۰ میلیون سیگاری دارد و دولت می‌گوید سیگار کشیدن هر سال حدود یک میلیون نفر را در این کشور می‌کشد.

روی همه پاکت‌های سیگار کلمات «دخانیات باعث مرگ دردناک می‌شود» به همراه شماره تلفن خط کمک برای ترک سیگار چاپ خواهد شد: «همین امروز ترک کنید. به شماره ۱۱۸۰۰-۱۱-۲۳۵۶ زنگ بزنید.»

دولت می‌گوید هر شرکتی که این دستورالعمل جدید را رعایت نکند، مورد پیگیرد قرار خواهد گرفت.

هند در سال‌های اخیر سخت‌ترین قواعد را برای مقابله با مصرف دخانیات وضع کرده است.

دولت در سال ۲۰۱۴ چاپ تصاویر هشداردهنده تکان‌دهنده روی همه پاکت‌های سیگار در این کشور اجباری مرد، اما شرکت‌های دخانیات در مخالفت با این تصمیم به دیوان عالی هند شکایت بردند.

این دیوان در سال ۲۰۱۶ استدلال صنعت دخانیات درباره غیر عملی بودن اجرای این قواعد را رد کرد.

تبلیغات مربوط به دخانیات نیز ممنوع شده است و فروختن محصولات دخانی به کودکان جرم شمرده می‌شود.

ممنوعیت کشوری استعمال دخانیات در فضاهای عمومی هم در سال ۲۰۰۸ به اجرا در آمد- هر چند خبرنگاران می‌گویند که این مقررات چندان جدی گرفته نمی‌شود.

نتایج یک نظرخواهی اخیر احتمالا برای دولت هند امیدوارکننده است: بر اساس این نظرخواهی بسیاری از مصرف‌کنندگان دخانیات پس از دیدن تصاویر ریه یا دهان آسیب دیده روی پاکت‌های سیگار فعلی تمایل به ترک سیگار پیدا می‌کنند.

کد خبر 414331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =