چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۵

همشهری آنلاین_ مهدی تهرانی: مکتب رودخانه هادسون (Hudson River School) یا مدرسه رودخانه هادسون یک جنبش هنری آمریکایی در اواسط قرن نوزدهم بود که توسط یک گروه از نقاشان علاقمند به چشم انداز سروشکل یافت. توماس کول بنیان‌گذار این مکتب است.

به رهبري او این گروه که اولین مکتب نقاشی آمریکایی محسوب می‌شود تحت تأثیر جنبش رمانتیسیسم اعلام موجوديت كرد. كول در حدود 24 سالگي و بين سالهاي 1925 تا 1930 گروه بزرگی از نسل‌های مختلف نقاشان منظره‌پرداز آمریکایی را در اين مكتب راهبري نمود.

نسل اول و دوم نقاشان وابسته به اين مكتب سخت پاي‌بند به دیدگاه زیبایی‌شناختی رمانتیسم بودند. نقاشی‌هایی که به این جنبش مرتبط می‌شود، تماما دردره هادسون و مناطق اطراف آن را نشان می‌دهد، از جمله Catskill، Adirondack و کوه های سفید؛ اما نسل دوم هنرمندان مرتبط با اين مكتب؛ جغرافياي آثار گسترش یافته و شامل سایر نقاط در نیو انگلند، Maritimes، غرب آمریکا و آمریکای جنوبی نيز شده است.

نقاشی مدرسه رودخانه هادسون نشان دهنده سه موضوع امریکا در قرن نوزدهم است: کشف، سياحت و آرامش.

اين نقاشی‌ها يك چشم انداز با منظر روحانی را به تصوير كشيده‌اند. در واقع اين آثار گوياي همزيستي مسالمت آميز انسان با طبيعت جلوه‌گري مي كند.  مناظر مدرسه رودخانه هادسون با تصویر واقعی، دقیق و گاهی اوقات ایده‌آل طبیعت مشخص شده‌اند در حالی که عناصر نقاشی‌ها به صورت واقعگرایانه ارائه می‌شدند.

نقاشي ماندگار از توماس كول 1836 | نزديك رود كانيتكات

توماس کول

نقاشي فردريك ادوين چرچ | آبشار نياگارا

فردریک ادوین چرچ

کد خبر 413138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =