همشهری آنلاین: وزیر نیرو گفت: سال گذشته ذخیره سدهای بزرگ کشور که از آنها برق تولید می شود چهار میلیارد مترمکعب بود که امسال به ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب رسید.

کاهش آب سدها

به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت افزود: به دلیل کاهش ذخیره آب سدها، میزان تولید برق از این نیروگاه های برقابی از 9 هزار و 300 مگاوات به چهار هزار و 500 مگاوات رسیده است.

وی ادامه داد: امسال وضعیت متفاوتی به لحاظ جوی در سراسر دنیا وجود دارد و تقریبا همه کشورها با پدیده گرمای پایدار روبرویند؛ این پدیده باعث شد میزان مصرف برق افزایش پیدا کند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در مورد افزایش مصرف برق در فصل تابستان تصریح کرد: از 56 هزار مگاوات برق در اوج مصرف، سهم وسایل سرمایشی 21 هزار مگاوات است.

وی گفت: توان تولید برق ما 52 هزار مگاوات است؛ درحالی که اوج بار در کشور به 58 هزار مگاوات رسیده است و قصد داریم مابه التفاوت را از طریق مدیریت مصرف جبران کنیم. اگر بتوانیم 10 درصد مصرف را در همه بخش ها کاهش دهیم می‌توانیم تابستان را بدون خاموشی رد کنیم.

اردکانیان گفت: بزودی 2 نیروگاه کاسپین و نیروگاه پرند وارد مدار می‌شود.

وزیر نیرو در مورد همکاری بخش های صنعتی و کشاورزی در مدیریت مصرف برق گفت: ما از پایان سال 1396 کار تنظیم قرارداد را با واحدهای صنعتی بزرگ آغاز کردیم تا با هماهنگی در ساعت‌های اوج مصرف برخی واحدها را از مدار خارج کنند و در ساعت‌های غیراوج برق ارزان‌تری دریافت کنند. اگر خارج از این قراردادها مشکلاتی بری واحدهای تولیدی پیش بیاید شرکت توانیر موضوع را دنبال می‌کند.

وي افزود: همچنین با کشاورزان مذاکراتی داشتیم که در ساعت‌های اوج مصرف از موتورهای آب استفاده نکنند و در ساعات غیراوج برق رایگان دریافت کنند.

مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو دوم مردادماه به ایرنا گفت: در ساعت‌های اوج مصرف، حدود هشت هزار مگاوات برق به دلیل بدمصرفی هدر می رود که با کنترل آن می توان به طور کامل از تکرار خاموشی ها در کشور جلوگیری کرد.

کد خبر 411804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =