همشهری آنلاین: محققان عنوان می‌کنند درمان با هورمون تستوسترون می‌تواند در مقابله با مشکل از بین رفتن حجم بدن در بیماران سرطانی و بهبود کیفیت زندگی‌شان موثر باشد.

استفاده از «تستوسترون» برای درمان موفقیت‌آمیز سرطان

به گزارش خبرنگار مهر، حدود ۲۰ درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان به دلیل سندروم کاکسیا است؛ این سندروم در بیماران سرطانی عمدتا با از بین رفتن سریع چربی و عضلات اسکلتی بدن مشخص می‌شود.

به گفته محققان، این یافته‌ها مهم هستند چراکه درحال حاضر هیچ درمان اثبات شده‌ای برای این حالت از تحلیل ماهیچه‌های عضلانی وجود ندارد و بدون هیچ گونه اقدامی هم بیماران عملکرد عضلانی‌شان را از دست داده و ضعیف و فرسوده می‌شوند.

«ملیندا شفیلد مور»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تکزاس، در این باره می‌گوید: «در حال حاضر می‌دانیم که تستوسترون موجب تشکیل عضلات اسکلتی در افراد سالم می‌شود، از این رو سعی داریم از آن در جمعیتی که در معرض ریسک بالا از دست دادن عضلات‌شان هستند استفاده نماییم بدین تریتب این گروه از بیماران می‌توانند استقامت و وضعیت عملکردشان را حفظ کرده و درمان‌های استاندارد سرطان‌شان را دریافت کنند.»

در این مطالعه، بیماران مبتلا به سرطان که تحت درمان با شیمی درمانی و یا پرتودرمانی بودند به مدت ۷ هفته تحت درمان با تستوسترون یا دارونما هم قرار گرفتند.

بیمارانی که تستوسترون دریافت کرده بودند کل حجم بدن‌شان حفظ شده بود و حجم چربی بدن‌شان هم تا ۳.۲ درصد افزایش یافته بود.

حفظ حجم بدن موجب می‌شود بیمار بتواند با حس بهتری از رختخواب بلند شود و برخی فعالیت‌های روزمره‌اش نظیر آشپزی، تمیزکاری و حمام کردن را انجام دهد.

کد خبر 410927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =