همشهری آنلاین: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: نظام ارجاع برای کلینیک‌های ویژه الزامی می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت

به گزارش همشهري آنلاين از وزارت بهداشت، قاسم جان بابایی، در اجلاس مدیران اقتصاد درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت:  شناسایی گلوگاه‌های اقتصادی و مهم برای مدیریت هزینه توسط کارشناسان اقتصاد درمان امکانپذیر است. هدف ما برقراری دسترسی عادلانه به خدمات سلامت و جلوگیری از هزینه‌های کمرشکن برای مردم است.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه مدیریت منابع و مصارف درمان ضرورتی است و باید به صورت کاملا علمی و سیستماتیک در تمام برنامه‌ها تبیین شود، خاطرنشان کرد: بیمارستان‌ها چرخ گرداننده دانشگاه‌ها هستند که کارکرد اقتصادی و مدیریتی آنها شاخص مهمی است.

جان بابایی تصریح کرد: سطح‌بندی خدمات درمانی با توجه به شرایط منطقه ای و همچنین بازنگری خدمات سلامت از اقدامات مهم‌ حوزه درمان است و در حال حاضر لایه بندی خدمات درمان در 6 دانشگاه بزرگ و قطب عملیاتی شده است‌.

جان بابایی افزود: عمل جراحی بر اساس راهنماهای بالینی و دستورالعمل‌های بالینی در راستای پیشبرد برنامه‌ها و دستیابی به اهداف مدیریت هزینه است و تاکنون بیش از 65 گایدلاین و راهنمای بالینی تدوین و 34 عدد آن ابلاغ شده است.

وی به مدیران اقتصاد درمان گفت: اقدامات در حوزه مدیریت هزینه‌ها در برنامه های چهارم، پنچم و ششم توسعه و سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری وجود دارد و عمل به آن تکلیف قانونی ماست.

جان بابایی بیان کرد: در جلسه‌های کارگروهی که با حضور روسای دانشگاه‌ها برگزار شد، سطح بندی و نظام ارجاع و همچنین وضعیت بیمارستان‌ها از لحاظ منابع، مصارف، هزینه‌ها، ملزومات، تجهیزات و دارو مورد بررسی قرار گرفت.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: خدمات پر هزینه شناسایی شده و برای آن راهنمای بالینی نوشته شده است. همچنین انواع خدمات بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها را لایه بندی و مشخص کردیم چه خدمتی در چه لایه ای ارائه شود.

وی گفت: هدف ما همواره برقراری دسترسی عادلانه به خدمات سلامت و عدم ایجاد هزینه‌های کمرشکن برای مردم است.

جان بابایی درخصوص روند پذیرش بیمار و إرجاع آنها تصریح کرد: چنانچه مسئولیت شما از پذیرش بیمار تا ترخیص بیمار درست شناسایی شده و به رئیس و مدیر بیمارستان ارجاع داده شده تا به سمت حل این موضوع بروند بیمارستان‌ها خوب اداره می‌شوند.

وی خطاب به مدیران اقتصادی بیمارستان‌ها گفت: شما به عنوان مغز متفکر حوزه درمان می‌توانید نواقص مالی و نواقص فنی را به مسئولان اطلاع و برای رفع مشکلات اقتصادی راهکار ارائه دهید.

کد خبر 405354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =