همشهری آنلاین: خواندن کتاب و مطالعه، می‌تواند بهترین تصمیم برای افزایش سلامت و کیفیت زندگی شما باشد.

مطالعه کتاب

*با تاثيرات مطالعه آشنا شويد.

  • افزایش تمرکز: کتاب خواندن تمرکز بالایی می‌خواهد. شاید در ابتدا برایتان سخت باشد که ساعت‌ها بنشینید و کتاب‌تان را به دست بگیرید و بخوانید اما پس از مدتی این کار برایتان لذت بخش خواهد شد و به شما آرامش می‌دهد. کتاب می‌تواند شما را از جهان واقعی و بیرونی‌تان جدا کند و در جهان خیالی دیگری فرو برد که همین کار موجب بالا بردن تمرکزتان می‌شود.
  • بهبود کیفیت خواب: ثابت شده است که مطالعه یکی از موثرترین راه‌ها برای آرامش و آمادگی برای خواب است . نور موبایل و تلویزیون به مغز می‌گویند که اکنون زمان بیدار شدن است در حالی که خواندن کتاب در نور کم تاثیر کاملا متفاوتی دارد زیرا مغز تشخیص می‌دهد که اکنون زمان استراحت است.
  • کاهش استرس: زمانی که استرس دارید ترجیح می‌دهید چه کارهایی انجام دهید؟ پیاده روی کنید؟ یا موسیقی گوش دهید؟ محققان دانشگاه ساسکس اطمینان داده اند که در مواقع استرس باید مطالعه کرد. تحقیقاتی که انجام داده اند نشان داده است که مطالعه در مقایسه با موسیقی، پیاده روی و حتی قهوه بهترین روش برای غلبه به استرس است.
  • افزایش نشاط در زندگی: مطالعات محققان دانشگاه لیورپول ثابت کرده که کتاب خواندن باعث افزایش شادی در زندگی می‌شود. در حقیقت کسانی که در هفته ۳۰ دقیقه مطالعه می‌کنند، زندگی شادتر، رضایتمندی بیشتر و سطح روابط اجتماعی قوی‌تری دارند.
  • كاهش خطر ابتلا به افسردگی: خواندن کتاب خود عاملی برای جلوگیری از افسردگی و حتی زوال عقل مرتبط با سن است. تنها ۵ دقیقه کتاب خواندن کافی است تا ضربان قلب و تنش فیزیکی‌تان آرام گیرد. بنابراین هر زمانی که احساس استرس و بی قراری داشته اید، بهتر است که کتابی را به دست بگیرید و بخوانید.
  • افزایش تحمل و همدلی: مطالعات ثابت کرده افزایش عملکرد ذهنی ناشی از کتاب خواندن و مطالعه، منجر به احترام بیشتر به سایرین، تحمل دیگر فرهنگ‌ها و عقاید و صبر بیشتر در بحث‌ها و تعاملات اجتماعی و شنیدن دیدگاه‌ها می‌شود.
  • کاهش دردهای مزمن: مطالعات تجربی نشان داده است، کسانی که علاقه‌مند به خواندن کتاب هستند، کتاب را با صدای بلند می‌خوانند و یا به خواندن شعر گرایش دارند، کمتر دچار دردهای فیزیکی مزمن می‌شوند. ضمن دردهای جسمی ناشی از تنش‌های احساسی مانند افسردگی و انزوا در این افراد کمتر است.

*منبع: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

کد خبر 399865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =