همشهری آنلاین: دیمیتری آناتولیوویچ مدودف، متولد ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ در لنینگراد (سن پترزبورگ امروزی) است.

dimitry medvedev

وی در دسامبر سال 2007 به‌عنوان نامزد چهار حزب عمده حامی دولت به رهبری روسیه واحد، برای انتخابات ریاست‌جمهوری مارس 2008 روسیه معرفی شد.

انتخابی که بلافاصله مورد تأیید و حمایت ولادیمیر پوتین و سرگئی ایوانف(دیگر مرد مقتدر روسیه که تا پیش از آن مدعی بالقوه ریاست‌جمهوری محسوب می‌شد) قرار گرفت.

تحصیلات:
وی فارغ‌التحصیل دانشگاه دولتی لنینگراد در سال 1987 است و درجه دکتری خود را نیز در رشته حقوق در سال 1990 از همین دانشگاه دریافت کرد.

سوابق:
مدودف از سال 1990 تا 1999 در دانشگاه دولتی لنینگراد (سن پترزبورگ) به تدریس حقوق پرداخت. وی همچنین در سال‌های 1990 تا 1995 دستیار آناتولی سوبچاک شهردار وقت سن پترزبورگ بود.

مدودف در نوامبر 1999 به سمت معاون دفتر نخست وزیر روسیه گمارده شد و تنها به فاصله چند هفته به عنوان معاون دفتر ریاست جمهوری روسیه مشغول به کار شد.

این دوره همزمان بود با انتصاب پوتین به عنوان نخست وزیر و پس از آن کناره‌گیری یلتسین و انتخاب پوتین به کفالت ریاست‌جمهوری روسیه.

پس از آن مدودف در نقش ریاست ستاد انتخاباتی پوتین، به ساماندهی انتخاباتی پرداخت که پوتین را برای دوره نخست ریاست جمهوری راهی کرملین کرد.

با پیروزی پوتین مدودف در ژوئن 2000 به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور انتخاب شد و از اکتبر 2003 نیز مسئولیت دفتر ریاست‌جمهوری روسیه را برعهده گرفت.

وی از نوامبر 2005 به عنوان معاون اول نخست‌وزیر روسیه انتخاب شد تا مسئولیت راهبری بخش‌های کلیدی و مهمی چون ساخت و ساز، و بهداشت را برعهده گیرد.
وی همچنین ریاست هیئت مدیره گاز پروم را برعهده دارد.

زندگی خانوادگی:
مدودف متأهل و دارای یک فرزند پسر است.

مواضع و برنامه‌ها:
از مدودف عمدتاً به‌عنوان تکنوکراتی جوان نامبرده می‌شود که نه تنها انعطاف‌پذیر است، بلکه بسیار دموکراتیک‌تر از سایر کاندیداهای بالقوه برای ریاست‌جمهوری است، از این رو روابط روسیه با غرب و در درجه اول با آمریکا، در صورت ریاست‌جمهوری وی بسیار بهتر خواهد شد.

در عین حال مدودف فردی‌است که به کرات دیدگاه‌های خود به طرفداری از اقتصاد بازاری را بیان کرده‌است و از این رو انتخاب وی بهترین علامت به غرب، مبنی بر تداوم سیاست اقتصاد بازار در روسیه است.

  • رئیس جمهور روسیه روسیه (۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲)
  • نخست وزیر روسیه (۲۰۱۲ تاکنون)
کد خبر 39060

برچسب‌ها