همشهری آنلاین - نیما شایان: منصور غلامی متولد ۲۰ آبان ماه ۱۳۳۲ در همدان است.

منصور غلامی

منصور غلامي كه مهر ماه 96 از سوي دكتر حسن روحاني رئيس‌جمهوري به عنوان وزير پيشنهادي علوم، تحقيقات و فناوري دولت دوازدهم به مجلس شوراي اسلامي معرفي شد، تحصيلات دانشگاهي را در زادگاه خود همدان آغاز كرده است. اين استاد تمام پايه 42 دانشگاه بوعلي همدان، سال 1355 در مقطع كارشناسي رشته ترويج و آموزش كشاورزي مدرسه عالي كشاورزي همدان فارغ‌التحصيل شده است.

غلامي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، براي تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد راهي تهران و وارد دانشگاه تربيت مدرس شده و با تغيير رشته از ترويج و آموزش كشاورزي به علوم باغباني، در سال 1364 از رشته علوم باغباني دانشگاه تربيت مدرس فارغ‌التحصيل شده است. او ادامه تحصيل در مقطع دكتري علوم باغباني را در استراليا پي گرفته و در سال 1374 موفق به اخذ مدرك دكتري تخصصي (PHD)  از دانشگاه آدلايد شده است.

منصور غلامي از جمله چهره‌هايي است كه از اوايل انقلاب اسلامي و پس از تشكيل ستاد انقلاب فرهنگي به فرمان امام خميني(ره)، در نظام آموزش عالي كشور عهده‌دار مسئوليت شده‌اند. در سال 1360، مسئوليت سرپرستي دانشكده كشاورزي شهركرد وابسته به دانشگاه اصفهان و سپس دانشگاه صنعتي اصفهان به وي واگذار شده است.

پس از اين تجربه مديريتي در آموزش عالي، غلامي از سال 1364 تا 1384 در سمت‌هاي رئيس دانشكده كشاورزي، معاون اداري مالي دانشگاه و رئيس دانشگاه بوعلي همدان حضور داشته؛ كه دوره مديريتي او در سمت رياست اين دانشگاه به مدت 8 سال يعني كل دوره دولت‌هاي هفتم و هشتم به طول انجاميده است. البته او از سال 1393 به بعد به اين جايگاه بازگشته است.

عضويت در هيأت مميزه دانشگاه بوعلی سينا، دبيري هيات امناي دانشگاه بوعلی سينا و دانشگاه‌های منطقه غرب کشور، رياست هيات مميزه دانشگاه بوعلی سينا، عضويت در هيات امناي دانشگاه‌ كردستان و دانشگاه لرستان، پارك علم و فناوري همدان و موسسه آموزش عالي نور دانش از ديگر سوابق اين استاد دانشگاه است.                         

اين استاد دانشگاه كه داراي سوابق متعدد در مديريت آموزش عالي دولتي است، در زمينه آموزش عالي غیردولتی غیرانتفاعی نيز فعال است؛ به طوري كه عضويت هیئت موسس و عضويت هیئت امناي موسسه آموزش عالی آبادانی و توسعه روستاها (غیردولتی غیرانتفاعی) را نيز در كارنامه كاري خود دارد.  

منصور غلامي از اعضاي انجمن‌هاي اخلاق در علم و فناوری، زيست‌شناسی ايران، علوم باغبانی ايران و انجمن بین‌المللی علوم باغبانی و عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزي است. او مدیرمسئولي و سردبيري مجله پژوهش کشاورزی را تا سال 1393 بر عهده داشته است.                                 

سوابق فرهنگی و اجتماعی اين استاد دانشگاه نشان مي‌دهد كه از سال 1359 در راه‌اندازي بخش امور فرهنگی بنیاد امور مهاجرین جنگ تحمیلی و همچنين ساماندهي جهاد سازندگی در حوزه اردوگاه‌هاي روستایی مسئوليت داشته است.

منصور غلامي به لحاظ سياسي در دانشگاه از جمله نيروهايي است كه هم انجمني است و هم بسيجي؛ به طوري كه در سوابق فعاليت‌هايش هم عضويت در انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌هاي کشور از ابتداي تأسیس تا كنون به چشم مي‌خورد و هم عضويت در سازمان بسیج اساتید؛ اما اين استاد دانشگاه در طول دولت‌هاي نهم و دهم، مسئوليت دانشگاهي ستادي برعهده نداشته است.

کد خبر 385930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =