همشهری آنلاین: خط ۷ متروی تهران با ۳۲کیلومتر مسافت از جنوب شرق در محدوده افسریه آغاز و در شمال غرب در میدان صنعت به پایان می‌رسد و با رنگ بنفش شناخته می‌شود.

اين خط متروي تهران كه در بيستم خردادماه سال 1396 و در زمان محمد باقر قاليباف شهردار وقت تهران افتتاح شد، يكي از طولانی‌ترین تونل از نظر روش اجرای مکانیزه است و نیز عمیق‌ترین خط متروی تهران است. به طوری که کمترین عمق خط ۱۴ متر و بیشترین عمق خط ۵۶ متر است.

خط 7 متروي تهران 25 ايستگاه دارد كه از شهرک امیرالمؤمنین (قصر فیروزه) و در کنار ورزشگاه تختی در جنوب شرقی تهران آغاز شده و در ايستگاه يادگار امام به پايان مي‌رسد.

  • ايستگاه‌ها:

ورزشگاه تختي، بسيج، گلها، آهنگ، ميدان شهيد محلاتي، شهداي هفده شهريور، مخبر، ميدان قيام، مولوي، ميدان محمديه، وحدت اسلامي، مهديه، هلال احمر، بريانك، كميل، رودكي، شهيد نواب صفوي، توحيد، باقرخان، دانشگاه تربيت مدرس، بوستان گفتگو، برج ميلاد تهران، ميدان صنعت، شهيد دادمان، ميدان كتاب، يادگار امام.

  • تقاطع با ايستگاه‌هاي ديگر:

خط هفت به علت عمق زياد و اينكه در زير تمامي خطوط مترو قرار دارد، بيشترين تقاطع را با خطوط ديگر دارد كه در مجموع 6 ايستگاه مي‌شود و از شرق به غرب عبارتند از : شهداي هفده شهريور در خط 6، ميدان محمديه در خط يك، مهديه در خط 3، شهيد نواب صفوي در خط دو، توحيد در خط چهار و دانشگاه تربيت مدرس در خط 6 تهران.

اين خط متروي تهران در ايستگاه محلاتي با خط هفت، در ايستگاه نواب، هلال احمر، توحيد، داتشگاه تربيت مدرس با خط چهار اتوبوسهاي تندرو به يكديگر متصل شده اند. 

  • ويژگي‌هاي خط هفت:

طبق اعلام شركت بهره برداري متروي تهران برای احداث این خط ۳میلیون و ۶۵۰هزار مترمکعب معادل ۵ تونل رسالت، چهار تونل توحید و سه تونل نیایش خاکبرداری انجام شده است و بتن ریزی آن نیز ۹۲۳ هزار متر مکعب یعنی معادل ۳۰ برج میلاد بوده است.ضمن اینکه ۱۱۰ هزار تن آرماتوربندی معادل ۱۱ برج ایفل انجام شده است.

اين خط تنها دو هفته پس از افتتاح به دليل مشكلات سخت افزاري و براي امنيت جان مسافران بسته شد و محمد علي نجفي، شهردار جديد تهران اعلام كرد كه پس از حل مشكلات دوباره آن را افتتاح مي‌كنند.

  • بازگشایی بخش میانی خط ۷ مترو تهران با حضور شهردار تهران

فاز اول خط هفت مترو در بخش میانی با پنج ایستگاه و به طول شش کیلومتر شنبه ۲۳ تیر ماه با حضور سید محمد‌علی افشانی شهردار تهران، محمد‌حسین مقیمی استاندار تهران، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران، تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شورای شهر تهران و مدیران شهری بازگشایی شد. همچنین در این مراسم پنج ایستگاه مهدیه (که در این دوره تکمیل شده)، بریانک، کمیل، رودکی و نواب به بهره‌برداری ‌رسید و ایستگاه هلال احمر نیز ایستگاه عبوری خواهد بود.

کد خبر 372682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =