همشهری آنلاین: شرکتی انگلیسی قصد دارد با فوم تهیه شده از جلبک‌های فاضلابی نوعی کفش آبی و خاکی تولید کند. با تولید هر جفت کفش مردانه سایز ۴۲ از این فوم جلبکی، حدود ۲۱۶ لیتر آب پاکسازی می‌شود.

کفش‌های جلبکی از راه می‌رسند

به گزارش مهر، در سال ۲۰۱۵ محققان شرکت Effekt توانتسند از ماده‌ای به نام Algix نوعی بیوپلاستیک تولید کنند. برای تولید این ماده به جای نفت از جلبک استفاده می‌شود. اکنون شرکتی به نام Bloom Company از "آلگیکس" فوم Bloom را ساخته و روانه بازار کرده است. جالب آن که به زودی کفش‌هایی با این ماده تولید خواهد شد.

این شرکت فوم را با استفاده از جلبک‌های ناشی از جریان‌های فاضلاب در آمریکا و آسیا تولید می‌کند. در این دو قاره مواد موجود در آب معمولا به تولید جلبک منجر می‌شوند. این جلبک‌ها خطری برای حیات آبزیان هستند. بنابر این برای تولید این نوع جلبک نیازی به کود نیست و از سوی دیگر برداشت آن به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

جلبک جمع‌آوری شده پس از خشک و پلیمریزه شدن به گلوله‌هایی تبدیل می‌شود. سپس محققان آن را با ترکیبات دیگری مخلوط می‌کنند تا یک فوم نرم و انعطاف‌پذیر تولید شود. جلبک با توجه به فرمول و نوع کاربرد آن می‌تواند 6 تا 15 درصد یک کالای تولید شده را تشکیل دهد.

درهمین راستا شرکت انگلیسی Vivobarefoot اعلام کرده با همکاری شرکت بلوم، نخستین کفش فوم جلبکی را خواهد ساخت. این کفش‌ها در آب و خاک قابل استفاده هستند.

این کفش Ultra نام‌گذاری شده و به گفته شرکت Vivobarefoot با تولید یک جفت کفش مردانه سایز ۴۲، حدود ۲۱۶ لیتر آب پاکسازی می‌شود.

کفش‌های جلبکی از ماه جولای در وب سایت این شرکت فروخته می‌شوند.

کد خبر 371434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =