دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰

همشهری آنلاین: باشگاه سپیدرود رشت در سال ۱۳۵۳ همزمان با بازی‌های آسیایی تهران (۱۹۷۴) رسمأ آغاز به فعالیت کرد.

sepidroud

žسپيد رود در واقع با خريد تیم فوتبال سلامت بخش - كه نخستین تیمی بود که در رشت و گیلان برای ارتقا فوتبال تاسیس شد - فعاليت خود را اغاز كرد. مرحوم غلامرضا صومی بنیانگذار سپیدرود بوده است .

žرنگ پیراهن اول سپیدرودی‌ها از بدو تأسیس تاکنون قرمز و پیراهن دوم آن به رنگ سپید بوده است. سپیدرودی‌ها معروف به ارتش سرخ گیلان می‌باشند.

žسپیدرود رشت در سال‌های 1359 تا 1368 یکی از تیم‌های مطرح باشگاهی در سطح ملی بوده است.

  • افتخارات:

قهرمان جام بین‌المللی آقاخان بنگلادش در سال 1356

قهرمان جام انقلاب در سال 1359

قهرمان لیگ گیلان در سال‌های 1361 و 1364

قهرمان جام بین‌المللی خزر در سال‌های 1371 و 1381

قهرمان جام حذفی گیلان در سال 1373

نایب قهرمان لیگ گیلان در سال‌های 1360، 1363، 1365، 1366، 1368، و 1370

  • سپیدرود در لیگ آزادگان:

سپیدرود در سال 1371 در دومین سال تشکیل لیگ آزادگان در لیگ دسته اول (لیگ برتر فعلی) حضور داشت. در گروه سپیدرود تیم‌های کشاورز تهران، استقلال تهران، تراکتورسازی تبریز، صنعت نفت آبادان، شهرداری جوان ساری، جنوب اهواز و کمای شیراز حضور داشتند.

  • žسپیدرود در فوتبال گیلان:

žسپیدرود رشت و ملوان انزلی از قدیمی‌ترین  باشگاه‌های فوتبال گیلان می‌باشند. درواقع فوتبال گیلان را با سپیدرود و ملوان می‌شناسند. قبل از فعالیت سپیدرود، باشگاهی بنام سلامت بخش فعالیت داشت. اکثر بازیکنان تیم سلامت بخش به سپیدرود آمدند تا تیم محبوب قرمزهای گیلان در سال 1353 متولد شود. مکان باشگاه سلامت بخش در اطراف سبزه میدان رشت بود.

žاوج قدرت سپیدرود در سال های دور و در دهه شصت بود. در سال‌هایی که فوتبال گیلان فقط یک قطب به نام ملوان انزلی داشت، درخشش سپیدرود رشت ، فوتبال گیلان را به دو قطبی شدن سوق داد تا این رقابت موجب رشد فنی فوتبال گیلان و معرفی بازیکنانی بزرگ در فوتبال گیلان و ایران شود.

žحضور در 4 دوره لیگ قدس در زمان جنگ تحمیلی تحت عنوان منتخب گیلان که شاکله این تیم از سپیدرود بوده است و کسب یک نایب قهرمانی و دو عنوان چهارمی در این مسابقات.

žگیلان در دوران دفاع مقدس به همراه تهران قطب فوتبال کشور بود وبازی‌های ملوان و سپیدرود یکی ازمهم‌ترین شهرآوردهای کشور بوده است.

مالکیت باشگاه سپیدرود رشت در تابستان 97 با صدور رای شعبه ششم دادگاه عمومی و حقوقی رشتبه محمد نوین سپرده شد.

کد خبر 368658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =