همشهری آنلاین: ضایعات مواد غذایی یکی از مشکلات جهان امروز است، اما در حال حاضر، یک فروشگاه زنجیره‌ای خواربارفروشی در بریتانیا روشی برای استفاده دوباره از این ضایعات ارائه کرده است.

تولید سوخت کامیون با ضایعات مواد غذایی

به گزارش ایسنا، ویت‌رُز از سال 2012 انتقال ضایعات غذایی به محل‌های دفن زباله را متوقف کرده و حتی بسته‌های پاستا را از مواد غذایی بازیافتی تولید می‌کند که نه تنها بسته‌های تولیدی از خمیر چوب را 15 درصد کاهش می‌دهد، انتشار گازهای گلخانه‌ای را یک پنجم می‌کاهد. این فروشگاه پا را فراتر گذاشته و می‌خواهد استفاده از مواد غذایی بازیافتی را به سطح سوخت خودروها نیز برساند.

سوپر مارکت‌های زنجیره‌ای ویت‌رُز (Waitrose) در کامیون‌های حمل کالا از گاز بیومتان که از ضایعات مواد غذایی ایجاد می‌شود برای سوخت استفاده کرده‌اند. این سوپرمارکت اولین شرکت استفاده‌کننده از این نوآوری در اروپا است.

یکی از نگرانی‌های دولت بریتانیا افزایش ضایعات مواد غذایی است. میزان این مواد در سال 2015 میلادی 7.3 میلیون تن اعلام شده است.

کامیون‌های سوپرمارکت ویت رز 100 درصد سوخت خود را از طریق گاز بیومتان تجدیدپذیر تامین می‌کنند. این کامیون‌ها حدود 500 مایل را با استفاده از ضایعات موادغذایی فاسد طی می‌کنند.

بیومتان تجدیدپذیر 40 درصد ارزان‌ قیمت‌تر و بسیار پاک‌تر از دیزل بوده و همچنین می‌توان حدود 500 مایل را با سوخت‌گیری اولیه با آن طی کرد. از دیگر ویژگی‌های این سوخت کاهش 70 درصدی انتشار دی‌اکسیدکربن است.

بریتانیا با استفاده از این روش به کاهش 40 درصدی گازهای گلخانه‌ای تا سال 2030 تحت توافقنامه آب‌وهوایی پاریس نزدیک خواهد شد.

کد خبر 362217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =