همشهری آنلاین: نیروهای عراقی در ادامه پیشروی‌ خود در موصل به رود دجله در مرکز این شهر نزدیک شدند. همزمان گروه داعش برای جلوگیری از پیشروی ارتش پل چهارم موصل را که شرق این شهر را به غرب آن متصل می‌کند تخریب کرد.

نیروهای عراقی در چند قدمی رود دجله در مرکز موصل | کشف اسناد محرمانه داعش

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، صباح النعمان، سخنگوی نیروهای وابسته به دستگاه مبارزه با تروریسم عراق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نیروهای عراقی در ادامه پیشروی خود با آزادی چند محله موفق شدند به چند صد متری رود دجله برسند؛ این رود در مرکز موصل قرار دارد.

همچنین نیروهای عراقی به تقاطعی که به پل استراتژیک موسوم به "پل چهارم" در موصل منتهی می شود کنترل یافتند؛ این پل نزدیکترین نقطه به رود دجله است و شرق این شهر را به غرب آن متصل می‌کند.

النعمان افزود: در جریان پیشروی‌های چند روز اخیر شمار زیادی از تندروها از شرق رود دجله به غرب آن رانده شدند و تاکتیک‌های جدید و هماهنگی‌های بهتر به این پیشروی کمک بسیاری کرد.

سخنگوی دستگاه مبارزه با تروریسم عراق ادامه داد: داعش همزمان با از دست دادن مناطق بسیاری و برای ممانعت از پیشروی ارتش در اقدامی "ناامیدانه" پل چهارم موصل را تخریب کرد.
موقعیت پل چهارم و دیگر پل‌های موصل

ارتش عراق روز شنبه محله‌ الغفران را تحت کنترل درآورده و وارد محله الوحده در مجاورت آن شد.

النعمان افزود: نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال همگام با یکدیگر در دو محور در جنوب شرق موصل حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: ما همزمان با نیروهای پلیس فدرال و همگام با آنها حرکت می‌کنیم، این واقعیت عامل مهمی است که اجازه نمی‌دهد داعشی‌ها اقدامی برای انتقال نیروهای خود و یا حمایت از یک محور براساس محور دیگر انجام دهند. ما در این مدل پیشروی داعش را در هم شکستیم.

همزمان با این پیشروی مسئولان بغداد و آنکارا درخصوص عقب نشینی نیروهای ترکیه از منطقه بعشیقه واقع در نزدیکی موصل به توافقی دست یافتند.

دو کشور در راستای بهبود روابط خود پس از بروز اختلافاتی از حدود یک سال قبل تلاش می‌کنند.

بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر عراق در جریان سفرش به بغداد در راس هیاتی اعلام کرد که این مساله مورد بررسی قرار گرفت و به زودی حل خواهد شد.

کشف اسناد محرمانه داعش در شرق موصل

از سوی دیگر، عبدالرحمان الخزعلی، سخنگوی پلیس فدرال عراق در گفت‌وگویی مطبوعاتی از کشف نقشه‌ها و اسنادی متعلق به داعش در شرق موصل در داخل پایگاهی موسوم به پایگاه‌ "تکفیری‌های چچنی" خبر داد.

به گفته الخزعلی در این اسناد حاوی اطلاعاتی دال بر قصد داعش برای انجام حملات تروریستی در استان‌های مختلف عراق و مراکز دولتی بود.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی وزارت دفاع عراق، در حمله جنگنده‌های ارتش عراق که براساس اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز امنیت و اطلاعات این کشور اجرا شد، یک کارگاه ساخت خمپاره، یک انبار اسلحه و مهمات و چند خودروی بمب‌گذاری هدف قرار گرفته و ۲۰ تروریست کشته شدند.

همچنین وزارت دفاع عراق اعلام کرد که جنگنده‌های عراقی با هماهنگی مرکز امنیت و اطلاعات این کشور یک پایگاه برج ارتباطی انبار اسلحه و مهمات و کارگاه ساخت بمب و مواد منفجره تروریست‌ها را هدف قرار داده و تعدادی از آنها را در محله‌های الیرموک ، حاوی الکنیسه و المامون‌ در موصل از پای در آوردند.

 

کد خبر 358121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =