یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰

همشهری آنلاین: شرکت فناوری‌های اکتشافی فضا، اسپیس‌ایکس (Space X) شرکت هوا فضا و حمل و نقل فضایی آمریکایی واقع در کالیفرنیا است

اسپیس‌ایکس

اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۰۲ توسط بنیانگذار شرکت‌های تسلا و پی‌پال،‌ ایلان ماسک با هدف ایجاد فناوری‌هایی برای کاهش هزینه‌های حمل و نقل فضایی و زمینه‌سازی سکونت انسان در مریخ افتتاح شد.

اين شركت تاكنون راكت‌هاي فالكون 1 و فالكون 9 را توليد كرده‌است،‌ راكت‌هايي كه با ايده اوليه قابل استفاده مجدد بودن ساخته شده‌اند. اين شركت همچنين فضاپيماي دراگون را نيز توليد كرده‌ و توانسته آن را با استفاده از فالكون 9 براي تامين تجهيزات مورد نياز ايستگاه بين‌المللي راهي اين پايگاه سازد. مدل سرنشين دار فضاپيماي دراگون در دست توليد است.

دستاورد‌هاي شركت اسپيس‌ايكس تا به امروز از اين قرارند:

  • اولين شركت خصوصي كه توانست يك راكت سوخت مايع (با بودجه خصوصي) را در سال 2010 به مدار زمين پرتاب كرده و بخشي از اين راكت را با موفقيت به صورت عمودي روي سكوي پرتاب فرود آورد.
  • اولين شركت خصوصي كه توانست با موفقيت راكت فالكون 9 را به مدار پرتاب كرده و پس از فرود آن را بازيابي كند. (دسامبر 2010)
  • اولين شركت خصوصي كه توانست فضاپيمايي (دراگون) را به ايستگاه فضايي بين‌المللي بفرستد. (مي 2012)
  • اولين شركت خصوصي كه توانست ماهواره‌اي را به مدار هم‌گردش زمين ارسال كند (دسامبر 2013)
  • موفقيت در فرود مرحله اول راكت مدارگرد فالكون 9 (دسامبر 2015)
  • اولين فرود موفقيت آميز راكت روي سطح شناور در اقيانوس (آوريل 2016)

ناسا در سال 2006 با اين شركت قرارداد خدمات حمل و نقل مداري تجاري به امضا رساند تا سيستم پرتابي براي ارسال محموله‌هاي باري به ايستگاه فضايي بين‌المللي ساخته و مورد آزمايش قرار دهد. اسپيس ايكس تا پايان سال 2015 توانست 6 ماموريت به مقصد ايستگاه فضايي را تحت اين قرارداد به پايان برساند. ناسا همچنين در سال 2011 قرارداد ديگري با اسپيس‌ايكس به منظور توسعه و آزمايش فضاپيماي سرنشين‌دار دراگون به امضا رساند تا از آن براي انتقال فضانوردان به ايستگاه فضايي استفاده كند.

شركت اسپیس‌ايکس در ماه ژوئن سال 2002 توسط ایلان ماسک تاسيس شد زیرا ماسك اعتقاد داشت با ثروتش مي‌تواند فعاليت‌هايي بیش از کارهای انسان دوستانه انجام دهد و در عين حال دسترسی ارزان و قابل اعتماد به فضا فرصت تجاری مناسبي بود که می‌توانست از آن بهره ببرد. رویای ماسك ساخت راكتي مطمئن و كم‌هزينه‌ است كه در عين حال بتوان چندين بار از آن استفاده كرد.

اسپيس ايكس از زمان تاسیسش تا كنون توسعه بسياري يافته‌ و تعداد کارمندان آن از 160 نفر در سال 2002 به بیش از 3800 کارمند و پیمانکار در سال 2013 رسيده‌است.

اسپيس ايكس علاوه بر برنامه‌های خصوصی  كه در دست اجرا دارد،‌ در سال 2011 همكاري خود را با مرکز پژوهشی ایمز براي توسعه و آزمايش اولیه ماموریتي مریخي با استفاده از راكت فالکن هوي و فضاپیمای دراگون با هدف ورود به اتمسفر مریخ آغاز كرد. این طرح مفهومی که رد دراگن یا اژدهای سرخ نام دارد به عنوان ماموريتي اكتشافي كه در سال 2018 اجرا خواهد شد، و با هدف جذب سرمايه از ناسا مطرح شده‌است و هزينه‌اي برابر 452 ميليون دلار دارد كه اين مبلغ هزينه‌هاي مورد نياز براي پرتاب را شامل نمي‌شود.

کد خبر 330053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =