همشهری آنلاین - هلن صدیق بنای: چه بخواهید و چه نخواهید، عصر حاضر، زندگی ما را درعرصه فن‌اوری و تکنولوژی از نو، بازتعریف می‌کند. آن هم تعریفی از نوع "هوشمندی"!

smart city

آیا از احوال شهر خود با خبر هستید؟ البته منظور اخبار رسانه‌ها و روزنامه‌های مختلف نیست؟ بلکه منظور، مشاهده و یا حتی لمس واقعیت‌ها و رویدادهایی که به سبب توسعه روز‌افزون تکنولوژی‌‌های مدرن در بطن شهر شما در حال رخ دادن است؟ به راستی، شهر شما چقدر مدرن و هوشمند شده است؟ یا اینکه خود شما چقدر با این هوشمندی هماهنگ شده یا هستید؟ آیا تکنولوژی مدرن شما را کلافه کرده است؟ یک شخص باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا او را به‌روز و آگاه از تکنولوژی روز بدانیم؟ تاکنون به این مسائل فکر کرده‌اید؟

گفته می‌شود؛ مي‌بايست يك شخص به گجت‌های تازه مجهز باشد، کاربر خوب اینترنت باشد، از اپلیکیشن‌ (اپ) متناسب با نیاز خود استفاده کند، با استفاده از منابع الکترونیک دانش خود را افزایش دهد و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی یا وبلاگ این دانش را با بقیه به اشتراک بگذارد و...تا بتوان او را یک شخص آگاه و هماهنگ با تکنولوژی روز دانست.

حالا مي‌خواهيم بدانيم یک شهر هوشمند چه خصوصیاتی دارد؟ یا اینکه به چه شهری هوشمند، مدرن و به روز می‌گویند؟

لحظه‌اي به این سوال فکر کنید؛ آیا فکر می‌کنید شهرها، اکنون شلوغ هستند؟ اگر اینطور فکر می‌کنید باید این را بدانید که پيش بيني شده تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۵ میلیارد نفر از ساکنان زمین در شهرها زندگی خواهند کرد. حال با اين شرايط چه باید کرد؟

بهتر است، پیش از آن‌که به چنین جمعیتی برسیم، شهرها را آماده پذیرش این خیل جمعیت کنیم. به عبارتی، شهرها باید مدرن، به روز و هوشمندتر شوند تا پاسخگوی نیاز‌های فراوان این جمعیت شوند.

بعضی‌ها فکر می‌کنند که با افزایش برج‌ها و آسمان خراش‌های زیبا و یا راه‌ ‌سازی‌های متعدد می‌توان، ظاهری مدرن به یک شهر بدهند، غافل از اینکه در دنیای مدرن امروزی، شهر باید مجهز به شالوده‌ها و سیستم‌های متعدد هوشمند باشد تا بتوان آن را مدرن و امروزی نامید.

به همین دلیل، مسئولان شهری در سراسر دنیا به کمک سازندگان، طراحان، مهندسان، پیمانکاران و... می‌کوشند تا زندگی شهری را سرو سامان دهند. از سرو سامان دادن به ترافیک گرفته تا نورپردازی بهتر مناطق شهری و...برای کمک به شهروندان و تسهیل در روند کارهای شهروندان هر روز ايده‌اي نو به مرحله اجرا در مي‌ايد! برخي از اين ايده هزينه‌هاي بسياري براي شهر و شهروندان دارند.

البته اگر فناوری‌ها درست اجرا و برنامه‌ريزي شده باشند در مصارف مالی صرفه‌جویی کرده و کارآمد و کاربری بیشتر و بهتری خواهند داشت. فناوری پیشرفته که انتظار می‌رود در تمام شهرهای بزرگ دنیا برای هوشمندسازی به کار گرفته شوند شامل مواردي چون؛

 • داده‌های باز (Open-data)؛ تلاش‌ در پیاده سازی داده‌های باز نظیر آنچه که شهر نیویورک- امريكا آن را تجربه کرده است، نشان می‌دهد که این تلاش‌ها منجر به تولید اپ‌های کاربردی شده و شهرها را رونق مي‌بخشند و نيز باعث صرفه‌جویی در منابع مي‌شوند. همچنين شهروندان را مطلع و هوشیار نگاه می‌دارند.

برای مثال؛ مواردی چون کیفیت هوا، شرایط رستوران‌ها، وضعیت ساختمانی منازل، قوانین جدید و... از جمله مواردی هستند که باید در دسترس تمام شهروندان قرار بگیرند.

 • آپ‌های پارکینگ هستند. اپ‌هایی که به راننده‌ها نشان مي‌دهند که نزدیک‌ترین پارکینگ در دسترس کجاست و چگونه می‌شود به آن‌جا رسید. این اپ‌ها باعث صرفه‌جویی در زمان، سوخت و پول شده و جریان ترافیک را روان‌تر می‌کنند.

شهر هوشمند

 • همچنين اپ‌های امکانات شهری که به شهروندان كمك مي‌كنند تا نگهداری از امکانات شهری نظیر سطل‌های زباله، باجه‌های تلفن، درختان، شیرهای آتش‌نشانی و غیره را بر عهده گیرند. در چنین شرايطي ديگر لازم نیست برای استخدام پرسنل هزینه‌ای صرف شود.

در بوستون و هونولولو پیش از این از طریق برنامه Code For America چنین سیستم‌هایی را پیاده کرده‌اند كه بسيار مفيد واقع شده است. البته چنین پروژه‌هایی باعث می‌شوند که به نظر برسد سرمایه‌گذاری بیشتری در مناطق شهری انجام شده است.

 • مورد بعدي راه‌اندازي سیستم‌های مدیریت پسماند و بازيافت زياله است. سیستم پرداخت در برابر تولید زباله (PAYT یا Pay As You Throw) باعث می‌شود که افراد بیشتر به بازیافت روی آورده و کمتر منابع را هدر دهند. در همین حال استفاده از برچسب‌های مربوطه روي كالاها باعث تسهیل طبقه‌بندی و مرتب‌کردن مواد بازیافتی می‌شوند. به این ترتیب بطری‌های پلاستیکی قابل‌بازیافت سر از طبیعت در نخواهند آورد.
 • سیستم‌های دیجیتال پرداخت هزینه پارکینگ يكي ديگر از امكانات رايج براي يك شهر هوشمند است. سیستم‌های تمام دیجیتال و ساده پرداخت پارکینگ می‌توانند به آرامش خیال مردم کمک کنند. با چنین سیستم‌هایی دیگر لازم نخواهد بود قبض پارکینگ را جلوی داشبورد بگذاریم، به واسطه ترس از تمام شدن زمان پارکومتر کارمان را با عجله انجام دهیم یا برای در اختیار داشتن زمان اضافی سکه‌های بیشتری در پارکومتر بیاندازیم.

این سیستم‌ها حداقل می‌توانند امکان اضافه کردن شارژ را از طریق یک اپ برای ما فراهم کنند. اگر چه كسي با پول دادن برای پارکینگ مشکلی ندارد، اما انتظار مي‌رود، حداقل این کار ساده‌تر انجام شود.

 • اپ راهنمای شهر كه بسيار پر كاربرد است. چرا كه چنین اپی می‌تواند اطلاعاتی درباره موزه‌ها، پارک‌ها، نشانه‌های شهری و تاریخی، هنرهای مردمی، رستوران‌ها و وضعیت لحظه‌ای ترافیک را در اختیار شهروندان قرار دهد. همچنين مسيرهاي گردشگران براي گردشگران داخلي و خارجي... چنین اپ‌هایی مانند آنهایی که در بالتیمور، اوتاوا، شارلوت و نیواورلئان پیاده‌سازی شده‌اند، به شهروندان و گردشگران کمک می‌کنند تا تجربه‌ و لذت گردش در شهر را بيشترکنند.
 • صفحات لمسی؛ این فناوری باید در تمام سطح شهراز کیوسک‌ها گرفته تا باجه‌های فروش بلیط مترو و تاکسی‌ها به کار برده شوند. البته این فناوری باید ضد باکتری هم باشد!
 • وای‌فای؛ دسترسی به وای‌فای آزاد باید در ایستگاه‌های مترو حتي در تونل‌های آن نيز فراهم باشد و تمام ایستگاه‌ها باید وضعیت هوا را اعلام کنند.
 • بناهای پایدار؛ این بناها که به لحاظ انرژی نیز کارآمد هستند باید جایگزین ساختمان‌های معمول شوند.
 • کیوسک‌های داینامیک؛ کیوسک‌هایی که به صورت پویا اطلاعات لحظه‌ای در مورد ترافیک، آب و هوا و اخبار محلی را به نمایش در می‌آورند. کیوسک‌های هلسینکی بارزترین نمونه‌های اين نوع هستند.
 • سیستم‌های واکنش به بحران؛ اپ‌ها یا سیستم‌های هشداردهی اورژانس و واکنش به بحران مبتنی بر رسانه‌های اجتماعی، فناوری دیگری است که باید در شهرها فعال شود. تمام شهروندان باید به اطلاعات حیاتی دسترسی داشته باشند. چه هشداری درباره یک جنایت تازه به‌وقوع پیوسته باشد و چه توصیه‌ای درباره توفانی که به شهر نزدیک می‌شود.
 • پلیس هوشمند: نیروهای پلیس باید به اطلاعات ضروري و سريع مجهز باشند تا بتوانند جرایم را کنترل کرده و از آنها پیشگیری کنند.
 • حمل‌ونقل عمومي؛  قطارهای پرسرعت و سیستم‌های بي آر تيBRT  باید در اختیار شهروندان قرار گیرد تا بتوانند با سرعت و سادگی هر چه بهتر در شهر ترددد كنند يا به عبارتي شهرنوردی کنند.
 • نورهای OLED و سیستم‌های نظارت تصویری در مکان‌های پر جرم و جنایت می‌توانند، بسیار سودمند و كارا باشند. نمونه فعلی آنها در کلکته -هند به پياده سازي شده است.
 • ایستگاه‌های شارژ  که با پانل‌های خورشیدی کار می‌کنند، می‌توانند هم به ایستگاه اتوبوس و هم به هات‌اسپات‌های وای‌فای تبدیل شوند.
 • سقف‌های خورشیدی؛سقف‌ها یا باغ‌هایی که با پانل‌های خورشیدی پوشیده شده‌اند، می‌توانند بخشی از انرژی مورد نیاز شهر را تامین کنند. مانند SolaRoad آمستردام - هلند كه حتی در مسیرهای دوچرخه‌سواری نیز كار مي‌كند.
 • اشتراک دوچرخه؛ برنامه‌های اشتراک دوچرخه مانند برنامه‌هايي که در پاریس و واشینگتن اجرا شده‌اند، بسيار در بهبود حمل‌ و نقل موثر هستند. همین‌طور سیستم‌های پارک دوچرخه هم مفید خواهد بود. این سیستم‌ها شاید به صورت زیرزمینی و با سیستم‌های موتوری مانند ژاپن پیاده‌سازی شوند.
 • کنترل هوشمند آب‌وهوا؛ سیستم‌های هوشمند تنظیم شرایط محیطی نظیر "ترموستات Nest" در منازل و محیطهای کار به یکی از ابزارهای الزامی تبدیل شوند.
 • استفاده گسترده از اپ‌های مسیریابی ترافیکی مانند؛ گرين‌وي Greenway و واز Waze به ابزارهایی پرکاربرد تبدیل خواهند شد. بنا بر آمار گرين‌وي افراد به صورت معمول هر سال ۶۰ ساعت در ترافیک می‌مانند. بنابراين استفاده از این اپ‌ها مي‌تواند بهترین مسیر را برای هر راننده مشخص کرده و به این ترتیب ترافیک را روان‌تر و میزان تولید CO2 را کمتر کند.
  در نتيجه دامنه ترافیک در یک مسير خاص به سایر نقاط کشیده  نخواهد شد.
 •  سیستم‌های بازیافت آب نیز باید توسعه بیشتری پيدا كنند. این موضوع که ۷۰ درصد زمین را آب فرا گرفته است، دلیل نمی‌شود که در مصرف آن زیاده‌روی کنیم. اين امر با افزايش جمعيت،امري بسيار ضروري خواهد شد.
 • دسترسی به اینترنت با سرعت بالا ؛ شاید فیبرهای گوگل روزي به یکی از حقوق شهروندی تبدیل شود. این امر شکاف دیجیتال را کم کرده و به رشد اقتصاد کمک خواهد كرد.
 • سیستم پرداخت همه‌جا و در همه شرایط از طریق موبایل از خرید غذا تا حمل‌ونقل عمومی باید گسترش يافته و تسهيل يابد.
 • برنامه‌های اشتراک خودرو سیستمي كه هم باید همه‌گیر شود. چرا که اگر دو خودروي هم مسیر باشند و ظرفیت هر دوی آنها تکمیل نشده و به عبارتي تك سرنشين باشند، در شرايط عادي باعث ازدياد مصرف سوخت و هدر رفتن پول خواهند شد.
 • منبع: mashable
کد خبر 259565

برچسب‌ها