گروه اقتصادی- علی ابراهیمی: ابراز تمایل برخی شرکت‌های بزرگ خودروسازی برای حضور در بازار ایران و تولید مشترک با خودروسازان داخلی، زمینه خروج تدریجی چین از بازار خودروی کشورمانا فراهم کرده است.

benz and Renault

سخنگوی شرکت رنوی فرانسه از ابراز تمایل این شرکت برای بازگشت به بازار خودروی ایران خبر داده و اعلام کرده که این شرکت تمایل دارد تا به محض کاهش تنش‌های سیاسی در مورد ایران به بازار خودروی این کشور بازگردد اما هنوز مشخص نیست چه زمانی این اتفاق رخ خواهد داد.به گفته سخنگوی این شرکت، رنو منتظر است تا قبل از آغاز صادرات مجدد خودرو به‌صورت سی‌کی‌دی به ایران، تحریم‌های ایران برداشته شود یا وضعیت سیاسی تغییر کند.

مدیرعامل شرکت بنز در ایران نیز از مذاکره اولیه برای تولید محصولات این شرکت خبر داد و گفت: خط تولید این محصولات در ایران وجود دارد که درصورت توافق، امکان استفاده مجدد از آن فراهم می‌شود. رضا حسینی افزود: شرکت ایران خودرو دیزل در زمینه تولید خودروهای تجاری با شرکت بنز همکاری داشته و ایران به عنوان پایگاه تولید محصولات بنز در کلاس E در خاور میانه فعال بوده ‌ است.

محمد رضا نجفی منش، دبیر انجمن قطعه‌سازان نیز با اظهار خوش‌بینی نسبت به رفع تحریم‌ها و حضور بیشتر شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان برای تولید خودرو، قطعات و عرضه آن به خبرنگار ما گفت: شرکت‌های خودروساز اروپایی، ژاپنی، کره‌ای و حتی آمریکایی آماده حضور در صنعت خودروی کشورمان هستند. اکنون نیز ارتباط خودروسازان و قطعه سازان داخلی با برخی شرکت‌ها مانند رنو به‌طور کامل قطع نشده و مذاکرات برای چگونگی حضور این شرکت‌ها در ایران پس از رفع تحریم‌ها آغاز شده است.

کد خبر 236405