سه‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۰

همشهری آنلاین: انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (International Air Transport Association) با نام مخفف (یاتا - IATA) در آوریل سال ۱۹۴۵ در شهر هاوانای کوبا تشکیل و جایگزین انجمن ترافیک هوایی بین‌المللی شد که در سال ۱۹۱۹ به عنوان نخستین سازمان بین‌المللی خدمات هوایی، در شهر لاهه تشکیل شده بود

انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا)

یاتا با 57 عضو از 31 کشور جهان، که عمدتا از اروپا و آمریکای شمالی بودند، کار خود را آغاز کرد و امروزه بیش از 230 شرکت هواپیمایی از ده‌ها کشور جهان را در عضویت خود دارد.

انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) اتحادیه بین‌المللی شرکت‌های هوایی است که دفتر آن در مونترال کانادا قرار دارد.

رسالت یاتا راهبری صنعت هواپیمایی و کمک به رشد و توسعه آن در سطح بین‌المللی است. یاتا در حدود 230 عضو دارد که 93 درصد پروازهای برنامه‌ای را انجام می‌دهند. یاتا در 150 کشور جهان دارای 101 شعبه است.

اعضای یاتا آن دسته از شرکت‌های هواپیمایی هستند که پروازهای برنامه‌ای بین‌المللی انجام می‌دهند و کشور متبوع‌شان عضو رسمی ایکائوست. اعضای یاتا یا عضو فعالند یا عضو وابسته که هر دو گروه حق شرکت در جلسات یاتا را دارند، اما فقط اعضای فعال حق رأی دارند.

انجمن حمل و نقل هوایی (اتا) و انجمن حمل و نقل هوایی اروپا (ایتا) از زیر مجموعه‌های یاتا هستند که مقر آنها نیز شهر مونترال کاناداست.

اهداف یاتا

  • کمک به رشد و توسعه حمل و نقل هوایی ایمن، منظم، و اقتصادی برای انتفاع عمومی و تشویق بازرگانی هوایی و بررسی مسائل مربوطه.
  • همکاری با سازمان هواپیمایی کشوری بین‌المللی (ایکائو) و دیگر سازمان‌های بین المللی صنعت هوانوردی برای افزایش یکپارچگی و هماهنگی.
  • فراهم نمودن شرایط همکاری میان شرکت‌های هوایی، که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در صنعت حمل و نقل هوایی بین‌المللی فعالیت می‌کنند.

یاتا برای انجام فعالیت‌های خود بین کمیته‌های مختلف تقسیم کار نموده است که این کمیته‌ها عبارتند از:

  • کمیته مالی انجام امور مربوط به حسابداری و تصفیه حساب بین شرکت‌های هوایی در رابطه با تجارت فی‌مابین آنها را عهده‌دار می‌باشد. همچنین مسائل شرکت‌های هوایی در رابطه با ارز و مبادله آن مالیات و مطالبات, بیمه و آمار به این کمیته مربوط می‌شود.
  • کمیته فنی همکاری شرکتهای هوایی در زمینه‌های عملیاتی و فنی از طریقه کمیته فنی یاتا امکان‌پذیر می‌گردد. فعالیت فنی یاتا مبتنی بر تبادل اطلاعات و تجارب بین شرکتهای هوایی می‌باشد.
  • کمیته حقوقی با موارد و مسائل حقوقی که به نحوی به حمل و نقل بین‌المللی ارتباط پیدا می‌کند سر و کار دارد. همچنین تدوین نظریات شرکتهای هوایی در رابطه با مسائلی نظیر مسئولیت و تعهدات شرکت‌های هوایی در قبال یکدیگر و مسافران بخشی از وظایف این کمیته می‌باشد.
  • کمیته ترافیک در برگیرنده کلیه فعالیت‌های بازرگانی شرکت‌های هوایی می‌باشد. یاتا به عنوان یک انجمن خصوصا مایل به تسهیل امور بین شرکت‌های هوایی از جمله استاندارد کردن فرم‌ها، رویه‌ها و توافق‌های مربوط به هندلینگ می‌باشد. از طرف دیگر یاتا به منزله آژانسی نیمه دولتی است که بسیاری از دولتها مسئولیت مذاکره قراردادهای بین‌المللی مربوط به نرخ و قیمت‌ها را به آن محول نموده‌اند تا نهایتاً پس از تصویب دولت‌ها به مرحله اجرا درآید.
  • کمیته پزشکی متشکل از مشاورین و متخصصین در امر پزشکی ارلاین می‌باشد. کار این کمیته بررسی عوامل روان‌تنی می‌باشد که ممکن است سلامت و ایمنی کارکنان پرواز و مسافرین را تحت تاثیر قرار دهد این کمیته کانالی ارتباطی برای همکاری ارلاین با سازمان بهداشت جهانی می‌باشد.

مقر اصلی یاتادر مونترئال کانادا می‌باشد و مرکز کمیته مالی یاتا در ژنو بوده و از قسمت‌های مهم آن اداره مفاصا حساب یاتا (CLEARING HOUSE) می‌باشد که شرکت‌های هواپیمایی درآمدهای حاصل از مسیرهای اینترلاین خود را از طریق آن تصفیه می‌کنند.

کد خبر 164678