همشهری آنلاین: 65 سال پیش وقتی برای نخستین بار باشگاه دوچرخه سواران در تهران فعالیت خود را آغاز کرد، کسی فکر نمی کرد این باشگاه 7 دهه بعد یکی از برترین باشگاه‌های قاره آسیا باشد.

ss logo

چهارم مهر ماه مصادف با شصت و پنجمین سالگرد تاسیس باشگاه استقلال تهران است. 65 سال پیش وقتی برای نخستین بار باشگاه دوچرخه سواران در تهران فعالیت خود را آغاز کرد، کسی فکر نمی کرد این باشگاه 7 دهه بعد یکی از برترین باشگاه‌های قاره آسیا باشد. باشگاه استقلال در طول دوران فعالیت خود فراز و نشیب‌های زیادی داشته است که سایت گل به مناسبت سالروز تاسیس این باشگاه تاریخ استقلال را ورق زده است:


4 مهر 1324
عده‌ای از دوچرخه سواران پایتخت برای توسعه این ورزش تصمیم به تاسیس باشگاهی با نام کلوپ دوچرخه سواران گرفتند و محل کلوپ نیز اتاقی در اول خیابان 3 اسفند سابق بود.


مهر 1325


یک سال بعد از تاسیس باشگاه دوچرخه سواران، دو تیم فوتبال نادر و شهاب با ادغام در باشگاه دوچرخه سواران تیم فوتبال این باشگاه را تشکیل دادند.

 

دوچرخه سواران دهه 20


آذر 1325
اولین مسابقه رسمی تاریخ باشگاه مقابل سرباز در چارچوب جام باشگاه‌های تهران برگزار شد که تیم دوچرخه سواران 3-1 باخت. در همین ماه اولین داربی پایتخت بین دوچرخه سواران و شاهین نیز انجام شد که به تساوی 1-1 انجامید.


اسفند 1325
تیم دوچرخه سواران در اولین فینال خود در جام حذفی تهران 2-1 به دارایی باخت و نایب قهرمان شد. این اولین مقام قابل توجه تاریخ باشگاه بود.


خرداد 1327
اولین مقام قهرمانی تاریخ باشگاه دوچرخه سواران با قهرمانی در جام حذفی تهران به دست آمد. در بازی فینال تیم عقاب حاضر نشد و 3- 0 بازنده اعلام شد.


فروردین 1328
باشگاه دوچرخه سواران اولین باشگاه تاریخ ورزش ایران شد که نشریه اختصاصی منتشر کرد. اولین شماره دو هفته نامه دوچرخه سواران روز 15 فروردین با قیمت 5 ریال به روی دکه‌ها رفت.


روز 20 فروردین اولین هیات مدیره رسمی باشگاه از طریق رای‌گیری انتخاب شد و پرویز عمو واغلی، ناصر ملکی، علی دانایی‌فر، آشوت آودیان و گرائیلی به عنوان اعضای هیات مدیره انتخاب شدند. همچنین ملکی به عنوان مدیر داخلی باشگاه انتخاب شد.


مهر 1328
تیم سرباز منحل شد و تمام بازیکنان این تیم که نظامی و اغلب ملی‌پوش بودند به تیم دوچرخه سواران پیوستند که قدرت مضاعفی به این تیم بخشید.


بهمن 1328
نام باشگاه دوچرخه سواران رسما به تاج تغییر یافت و بدین ترتیب از امتیاز بودجه دولتی برخوردار شد.


مرداد 1329
اولین سفر خارجی ورزشکاران باشگاه تاج به افغانستان برای شرکت در جام استقلال افغانستان که 24 روز به طول انجامید.


شهریور 1329
تیم تاج در اولین بازی دوستانه بین‌المللی خود مقابل تیم منتخب کابل قرار گرفت و 3-2 در حضور 9 هزار تماشاگر و همچنین ظاهر شاه، پادشاه افغانستان به پیروزی رسید.


اسفند 1329
در اولین دوره بازی‌های آسیایی که در دهلی برگزار شد، 22 ورزشکار کاروان تیم ایران از باشگاه تاج بودند. عارف قلی‌زاده، محمود بیاتی، نادر افشار علوی، پرویز کوزه کنانی و ژرژ مارکاریان بازیکنان تاج بودند که به همراه تیم ملی فوتبال مدال نقره را کسب کردند.

دی 1334
13 بازیکن تیم تاج به علت اختلاف با سرپرست تیم ملی از همراهی این تیم در سفر به عراق خودداری کردند و از سوی فدراسیون فوتبال 3 ماه محروم شدند. علت اختلاف این بود که سرپرست تیم ملی در خرمشهر به علی دانایی‌فر، مربی تیم تاج که در این سفر میهمان تیم ملی بود، گفته بود در بغداد باید به هتل دیگری بروند!


دی 1336


پرگل‌ترین پیروزی تاریخ باشگاه تاج در بازی مقابل داریوش ثبت شد. تاج در جام باشگاه‌های تهران 18- 0 داریوش را برد. در گزارش این بازی آمده است: "حسن سلوک و همکاری و عصبانی نشدن افراد تیم داریوش قابل ذکر است"!

 

تاج دهه 30


اردیبهشت 1338
بازی فینال جام حذفی تهران بین شاهین و تاج پس از دو بار مساوی شدن، بالاخره با پیروزی تاج در سومین بازی همراه شد و این تیم قهرمان جام حذفی شد.


آبان 1348
تیم تاج در اولین حضورش در تورنمنت جام میلز هند قهرمان شد و اولین مقام قهرمانی بین‌المللی خود را به دست آورد.


اسفند 1348
در آخرین روزهای اسفند زدراکو رایکوف، مربی یوگسلاو با قراردادی به مبلغ 6500 تومان سرمربی تیم فوتبال تاج شد که منشا تحولات زیادی در فوتبال این باشگاه شد.


فروردین 1349


آبی‌پوشان پایتخت قهرمان جام باشگاه‌های آسیا شدند. آنها در فینال 2-1 تیم هاپوئل رژیم اشغالگر قدس را بردند و قهرمانی آسیا را در تهران جشن گرفتند.

 

taj


بهمن 1349
تیم تاج قهرمان اولین دوره مسابقات باشگاه‌های کشور با نام لیگ شد. تاج در فینال 2-1 پاس را برد و بدون باخت قهرمان شد.


شهریور 1352
در یک بازی عجیب تیم تاج 6- 0 مغلوب پرسپولیس، حریف سنتی خود شد. این سنگین‌ترین شکست تاریخ باشگاه محسوب می‌شود.


فروردین 1358
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نام باشگاه از روز 20 فروردین رسما به استقلال تغییر یافت و عنایت‌الله آتشی نیز به عنوان مدیر جدید باشگاه منصوب شد.

دی 1362

بعد از تغییر و تحولات رخ داده در باشگاه، تیم استقلال با قهرمانی در باشگاه‌های تهران اولین مقام رسمی خود در دوره پس از انقلاب را به ست اورد.

مرداد 1370
تیم استقلال برای دومین بار قهرمان جام باشگاه‌های آسیا شد. آبی‌ها در فینال تیم لیائونینگ چین را بردند و قهرمان آسیا شدند.

بهمن 1370
استقلال قهرمان جام باشگاه‌های تهران شد که این اولین مقام داخلی آبی‌پوشان در 6 سال گذشته بود. استقلال در این سال‌ها زیر سایه پرسپولیس بود که برترین تیم باشگاهی ایران در سال‌های نیمه دوم دهه 60 بود.

اسفند 1371
پس از ناکامی استقلال در کسب سهمیه لیگ آزادگان در مسابقات سوپرجام تهران، مدافع عنوان قهرمانی آسیا طبق مقررات عجیب آن زمان فدراسیون فوتبال راهی دسته سوم لیگ شد!


بهمن 1372
با قهرمانی در لیگ دسته سوم، دوباره به سطح اول فوتبال کشور بازگشت. استقلال در فینال پلی اکریل اصفهان را برد و قهرمان شد.

آبان 1375

علی فتح‌الله‌زاده به عنوان مدیرعامل باشگاه انتخاب شد و وی نیز ناصر حجازی را به عنوان سرمربی منصوب کرد تا استقلال پس از چند سال رکود، جانی تازه بگیرد.

مرداد 1377

استقلال پس از چند سال که در لیگ بدون مقام مانده بود، با تیمی جوان به رهبری ناصر حجازی و در غیاب رقیب دیرینه‌اش پرسپولیس، قهرمان لیگ آزادگان شد.


خرداد 1381

تیم استقلال قهرمانی لیگ برتر را به شکلی عجیب از دست داد. این تیم در انزلی به ملوان باخت تا پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شود، در حالی که با یک تساوی هم می‌توانست قهرمان شود.

دی 1384
باشگاه استقلال به مدت 10 سال به وزارت رفاه واگذار شد. البته این انتقال کمتر از یک سال بعد منتفی شد و استقلال دوباره به سازمان تربیت بدنی برگشت.


بهمن 1385
به دلیل کوتاهی مسئولین باشگاه در ارسال به موقع لیست بازیکنان، کنفدراسیون فوتبال آسیا تیم استقلال را از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشت.


مهر 1388
فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال جهان، باشگاه استقلال را با توجه به نتایج کسب شده در مسابقات قاره‌ای، به عنوان سومین باشگاه برتر آسیا در قرن بیستم معرفی کرد.

افتخارات باشگاه استقلال
قهرمان باشگاه‌های آسیا، 2 بار
قهرمان لیگ، 7 بار
قهرمان جام حذفی، 5 بار
قهرمان باشگاه‌های تهران، 10 بار
قهرمان جام حذفی تهران، 3 بار
قهرمان سوپرجام تهران، یک بار
قهرمان لیگ دسته سوم ، یک بار
قهرمان جام میلز هند، 4 بار
قهرمان جام باردولوی هند، یک بار
قهرمان جام استقلال قطر، یک بار
قهرمان جام ریاست جمهوری ترکمنستان، یک بار

 

کد خبر 116898

برچسب‌ها