سه شنبه 1 آبان 1397 | به روز شده: 20 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 19 مرداد 1397 - 10:24:49 | کد مطلب: 413186 چاپ

ارزیابی مدودف از جنگ اقتصادی آمریکا علیه روسیه

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:
دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه ادامه تشدید تحریم‌ها علیه روسیه را به عنوان اعلان جنگ اقتصادی ارزیابی کرد.

به گزارش اسپوتنیک، مدودف ضمن صحبت درباره تحریم‌های آتی آمریکا علیه روسیه گفت: اگر تحریم هایی از نوع ممنوعیت فعالیت بانک‌ها یا ممنوعیت استفاده از یکی از ارزها اعمال شود، این را می‌توان بطور کاملاً مشخص اعلان جنگ اقتصادی نامید و نسبت به این جنگ باید با روش‌های اقصادی، سیاسی و در صورت ضرورت با دیگر روش‌ها واکنش نشان داد".

نخست وزیر روسیه افزود: کشور ما طی صد سال اخیر در شرایط فشار تحریمی دائمی زندگی کرده است. برای چه؟ برای اینکه روسیه از بین رقیبان قوی در صحنه بین‌المللی کنار گذاشته شود."

بعداز ظهر چهارشنبه هیزر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اعمال تحریم‌های جدید واشنگتن علیه مسکو خبر داده و روسیه را "به استفاده از سلاح میکربی یا شیمیایی با نقض حقوق بین‌المللی یا علیه شهروندان خود متهم کرد".

بسته اول تحریم ها که از بیست و دوم اوت به مرحله اجرا در می‌آید، ممنوعیت کامل صادرات وسایل الکترونیکی و قطعات قابل استفاده دوگانه به روسیه را در نظر می‌گیرد. بسته دوم که سه ماه بعد اعتبار می‌یابد، کاهش سطح روابط دیپلماتیک، لغو جواز پروازهای شرکت هواپیمایی آئروفلوت به آمریکا و همچنین قطع کامل مبادله کالا بین دو کشور را در نظر می‌گیرد.

به دنبال این تحریم نرخ روبل در بورس‌های ارزی کاهش پیدا کرد.