شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 31 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 06:31:00 | کد مطلب: 407808 چاپ

حشرات ۵۰ درصد تنوع زیستی هر منطقه را تشکیل می‌دهند

شهر  > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
معاون حفاظت محیط زیست لرستان گفت: گنجینه‌های ژنی، در عمل جزو اولویت‌های استان نیستند.

به گزارش ايسنا، نبی‌الله قائد رحمتی گفت‌: بی‌مهرگان و به‌طور ویژه حشرات شاخه بسیار مهمی از تنوع زیستی محسوب می‌شوند.

وی با بیان این که اطلاعات زیادی در رابطه با آنها وجود ندارد، افزود: معمولاً بیش از ۵۰ درصد تنوع زیستی هر منطقه به حشرات تعلق دارد.

قائدرحمتی تصریح کرد: حشرات به عنوان آفات کشاورزی مورد توجه هستند که خساراتی وارد می‌کنند اما در پایداری و تکامل اکوسیستم‌های طبیعی نقش مهمی دارند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: امروزه استفاده گسترده‌ای از حشرات می‌شود و برای تولید مواد دارویی، رنگ، مواد خوراکی و ... از آنها بهره می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده بی‌رویه از سموم کشاورزی و تخریب زیستگاه‌ها تهدیدی جدی برای این شاخه از تنوع زیستی در استان محسوب می‌شود.

قائدرحمتی با بیان این که حفاظت از این گونه‌های جانوری و تنوع زیستی استان نیازمند تغییر رویکرد و باور عمومی مردم به ویژه مسئولین است، ادامه داد: ادامه شرایط فعلی آینده‌ای نگران‌کننده برای تنوع زیستی استان به دنبال دارد چرا که توجه به این گنجینه‌های ارزشمند ژنی، در عمل جزو اولویت‌های استان نیست یا در رده آخر اولویت دستگاه‌های توسعه‌ای است بنابر این با چنین نگاه توسعه‌ای صِرف، فقط تماشاگر نابودی تدریجی تنوع زیستی و طبیعت استان خواهیم بود.