چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 12 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 17 فروردین 1397 - 19:02:35 | کد مطلب: 402077 چاپ

ایسائو تاکاهاتا انیماتور مطرح ژاپنی درگذشت

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
ایسائو تاکاهاتا انیماتور ژاپنی و یکی از بنیانگذاران استودیو جیبلی درگذشت.

به گزارش مهر به نقل از تایم، ایسائو تاکاهاتا کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده سرشناس و یکی از بنیانگذاران استودیوی تحسین شده انیمه‌سازی جیبلی روز پنجشنبه ۵ آوریل در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

تاکاهاتا که بیشتر برای کارگردانی انیمه مشهور «مدفن کرم های شب تاب» محصول ۱۹۸۸ شناخته می‌شود در بیمارستانی در توکیو درگذشت. با توجه به بیانیه‌ای که از طرف استودیو صادر شد او از بیماری سرطان ریه رنج می‌برد.

تاکاهاتا به همراه هایائو میازاکی کارگردان مشهور ژاپنی استودیو جیبلی را که یکی از تاثیرگذارترین استودیوهای انیمیشن سازی دنیاست ایجاد کردند.

این استودیو بیشتر با آثار هایائو میازاکی از جمله «همسایه من توتورو» (۱۹۸۸)، «شاهزاده مونونوکه» (۱۹۹۷) و «شهر اشباح» (۲۰۰۱) در دنیا شناخته می‌شود.

تاکاهاتا در سال ۱۹۳۵ به دنیا آمد. او کار خود را از سال ۱۹۵۹ در استودیو انیمیشن سازی Toei جایی که با هایائو میازاکی آشنا شد آغاز کرد. وی بیش از ۳۰ فیلم و سریال تلویزیونی در طول دوران کاری خود ساخت اما تحسین‌شده ترین اثر وی «مدفن کرم های شب تاب» بود که داستان خواهر و برادر خردسالی است که پس از بمباران بندر کوبه در ژاپن درخلال جنگ جهانی دوم  جان سالم به در می برند و پس از آن برای بقا تلاش می کنند؛ اثری که گفته می شود براساس تجربه کودکی خود تاکاهاتا بوده است و راجر ایبرت منتقد برجسته آمریکایی نیز آن را این گونه ستایش کرده است: «یک تجربه عاطفی قدرتمند که موجب می‌شود در انیمیشن تجدید نظر کنیم.»