سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 17 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 18 دی 1396 - 21:35:16 | کد مطلب: 394942 چاپ

زندگینامه : مارتین مک‌دونا (۱۹۷۰-)

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
مک‌دونا در ۲۶ مارس ۱۹۷۰ در خانواده‌ای ایرلندی در کمبرول لندن به دنیا آمد.

مارتین مک‌دونا  نمایشنامه‌نویس، فیلمنامه‌نویس و فیلمساز ایرلندی بريتانيايي است. او به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نمایشنامه‌نویسانِ زندهٔ ایرلندی شناخته شده است.

پدر و مادرش پس از مدتی او و برادرش را در لندن رها کردند و به شهرستان گلوی (به انگلیسی: County Galway) در ایرلند بازگشتند. مک‌دونا در ۱۶سالگی مدرسه را رها کرد و چند سال در جنوب لندن بیکار و سرگردان بود تا این‌که شغل سطح پایینی دست و پا کرد. پس از مدت کوتاهی آن شغل را هم رها کرد تا قلمش را امتحان کند.

شش اثر ابتدایی نمایشی او در واقع دو تریلوژی است که ماجراهای همگی‌شان در شهرستان گلوی یا اطراف آن می‌گذرد، جایی که مک‌دونا تعطیلات کودکی‌اش را می‌گذراند.

مارتین مک‌دونا سه‌گانهٔ «لی‌نین» را در سال ۱۹۹۵ به سالن‌های نمایش ایرلند و لندن فرستاد تا این‌که ملکهٔ زیبایی لی‌نین در فوریهٔ ۱۹۹۶ در گلویِ ایرلند به روی صحنه رفت. سپس در سالنِ «رویال کورت» لندن اجرا شد و منتقدان را به وجد آورد. مک‌دونا که ۲۷ساله بود توانست پس از شکسپیر دومین کسی باشد که همزمان چهار نمایشنامه‌اش در سالن‌های تئاتر لندن روی صحنه رفته است.

در زمينه سينما او بسيار گزيده‌كار بوده است. اما هر سه اثرش به نام‌هاي در بروژ 2008؛ هفت رواني 2012 و سه بيلبورد خارج از ابينگ ميزوري 2017؛ شاخص و با استقبال بسيار مثبت منتقدان روبرو شده‌اند. فيلم اخير او برنده جايزه گلدن گلوب سال 2018 گرديد.

  • نمايشنامه‌ها

ملکهٔ زیبایی لی‌نین (۱۹۹۶)

 جمجمه‌ای در کانه‌مارا (۱۹۹۷)

غرب غمزده (۱۹۹۷)

چلاق آینیشمان (۱۹۹۷)

ستوان آینیشمور (۲۰۰۱)

مرد بالشی (۲۰۰۳)

مراسم قطع دست در اسپوکن (۲۰۱۰)

مأمورهای اعدام (2015)

  • فيلم‌ها

در بروژ ۲۰۰۸

هفت روانی ۲۰۱۲

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری ۲۰۱۷